FTC NAPLÓ 1945-1949
Nagy Béla: „KEDVES OLVASÓK!
Tizedik alkalommal jelenik meg “FTC NAPLÓ” címmel sporttörténeti könyvsorozatunk, amelyben megpróbáltam feldolgozni egyesületünk első fél évszázadának történetét. Nehezen összegyűjtött dokumentumok, visszaemlékezések, újságok poros lapjai voltak segítségemre és az a tudat, hogy Önök kedves sportbarátaim igényelték az újabb és újabb időkről szóló köteteket. Nagy erőt és kedvet adott a szűnni nem akaró kutatómunkához egy-egy ismeretlen szurkoló telefonhívása, akik – elolvasva az FTC NAPLÓT – másnap már érdeklődtek, mikor jelenik meg a következő kötet.
Egyik pártolótagunkat, dr. Nagy Domokos Imrét, még arra is ösztökélte Fradi-szíve, hogy más irányú kutatómunkája mellett figyelje különféle lapokban azokat a csapatösszeállításokat, amelyek az FTC NAPLÓBÓL hiányoztak! Elhozta az értékes adatokat. Mint ahogy mások évtizedeken át féltve őrzött irataikat, emlékeiket bocsátották rendelkezésemre. Köszönöm valamennyi kedves sportbarátunk segítségét és remélem, hogy a fradisták nagy családjának sikerült kellemes perceket szerezni, továbbá ismereteiket bővíteni.
A tizedik FTC NAPLÓ hazánk felszabadulásának 35. évfordulójára jelenik meg. Ez a kötet az 1945-ös időszakkal a felszabadulást követő nehéz, de szép évekkel foglalkozik.
Bizony nehéz volt a kezdet. Egyáltalán még az sem volt biztos, hogy kezdhetünk-e? 1945. március-áprilisában elhangzottak olyan kijelentések, hogy a hírhedt Jaross-ügy miatt szüntessék meg, oszlassák fel az FTC-t! A klub működését a felszabadulást követő hetekben felfüggesztették. Nehéz napok voltak. Szerencsére nem tartott sokáig. Az FTC hamarosan visszakapta működési jogát. A többség – mindenekelőtt a Vasas – úgy vélekedett, hogy egyes vezetők túlkapásaiért nem lehet felelőssé tenni az egyesületet. Kijelentették: nem szabad feloszlatni a Ferencvárosi Torna Clubot!
Azért is nagyra kell értékelnünk a Vasas vezetőségének nemes gesztusát, mert saját egyesületük pályagondokkal küzdött, és a Sportbizottság felajánlotta az Üllői úti pályát a Vasasnak. Felvetődött az a terv is, hogy tartsa együtt mérkőzéseit a Vasas és a Ferencváros, de aztán mégis elálltak ettől, hiszen a Vasas nem szakadhatott el Angyalföldtől. Ezért inkább az Elektromossal társultak. Nagyon sportszerű volt a Vasas. De az MTK-nak és azoknak a sportvezetőknek a gesztusa is, akik az FTC felszabadulás utáni létéért kiálltak. Talán nem felejtették el, hogy a Ferencváros is kilincselt érdekükben a negyvenes évek elején, persze az akkori elvakult légkörben kevesebb sikerrel.”
ɱ
Vélemény, hozzászólás?