A Fradi naptára, augusztus 14.
Évfordulók:
119 éve hunyt el Berán József
7 éve hunyt el Felföldi Csaba
127 éve született Fogl III. József
10 éve hunyt el Gulyás Géza
63 éve született Kincses Sándor
77 éve született Vörös Béla
Mérkőzéseink ezen a napon:
1921. vegyes Viktoria, Borussia – FTC 0-6, nemzetközi barátságos
1932. Lipcse válogatott – Ferencváros 1-4, nemzetközi barátságos
1943. Gamma – Ferencváros 0-4, Szt. István kupa
1947. Atlas – Ferencváros 4-6, nemzetközi barátságos
1955. XX. Ker. Bástya – Bp. Kinizsi 1:14, Edzőmérkőzés
1958. Sztálinvárosi Vasas – Ferencváros 3:2, Edzőmérkőzés
1960. Csepel – Ferencváros 1:1, NB1
1966. Ferencváros – Vasas 0:3, NB1
1968. Gyöngyösi Spartacus – Ferencváros 1:6, Edzőmérkőzés
1969. Vienna – Ferencváros 1:3, Jubileumi mérkőzés
1971. Vasas – Ferencváros 0:1, NB1
1974. Cinkotai Auras – Ferencváros 0:8, Felszabadulás kupa
1976. Crvena Zvezda – Ferencváros 2-0, Duna kupa
1979. FC Malaga – Ferencváros 2-2, Nemzetközi torna
1982. Martos CD – Ferencváros 4-4, nemzetközi barátságos
1985. Tatabánya – Ferencváros 0-0, NB1
1991. Ferencváros – Dunai Kőolaj 12-1, Edzőmérkőzés
1993. BVSC – Ferencváros 1-5, NB1
1994. Ferencváros – BVSC 4-1, NB1
1995. Ferencváros – Újpesti TE 2-0, NB1
2003. Birkirkara – Ferencváros 0-5, UEFA selejtező
2004. Ferencváros – Diósgyőr BFC 2-1, NB1
2020. MTK – Ferencváros 1-1, NB1
2021. Ferencváros – Mezőkövesd 4-1, NB1
2022. Ferencváros – MOL Fehérvár 4-0, NB1
Összes díjmérkőzés: 21 mérkőzés, 14 győzelem, 5 döntetlen, 2 vereség, 66-23 gólkülönbség
Ezen a napon játszotta első díjmérkőzését a csapatunkban:
1932. Kovács János
1993. Détári Lajos
2020. Uzuni, Myrto
Ezen a napon játszotta utolsó díjmérkőzését a csapatunkban:
1969. Fenyvesi Máté dr.
1969. Mátrai Sándor
Ezen a napon játszotta első válogatott mérkőzését az FTC csapatából:
“Óriási hőségben keserves félidő után fölényesen győzött a Ferencváros” (1932 – Lipcsei vegyes)
“Könnyen nyert a Ferencváros ezúttal is, miként a Törekvés ellen. De miért? Mert először is a zöld-fehér csapat minden vonalában jobbnak bizonyult mint ellenfele s csaknem minden poszton jobb erőket tudott felvonultatni. A nagyobb tudás szülte önbizalom ezúttal erősen érvényre jutott a Ferencváros játékában, sőt ez az önbizalom helyenkint már egy kis elbizakodottsággá is fajult. A Gamma csak árnyéka volt önmagának. Egész biztos, hogy a Gamma többet tud annál, amit a Fradi ellen nyújtott. Alighanem a Gamma a hibás, hogy a mérkőzés nem mozgott valami magas színvonalon, mert érzésünk szerint a Ferencváros többre lett volna képes szombaton este, ha a Gamma többre kényszeríti. Így azonban a Ferencváros nem adott ki mindent magából, erőt tartalékolhatott a döntőre, hiszen minden megerőltetés nélkül is végig kezében tartotta a mérkőzés irányítását.” (1943 – Gamma)
“Villanyfénynél a Ferencváros győzött a Vienna ellen. A Ferencváros két volt sokszoros válogatottja, Mátrai Sándor és dr. Fenyvesi Máték Bécsben ismételten búcsúzott sportpályajutásától. A találkozó elején a hazaiak kezdtek jobban és a 15. percben vezetést is szereztek. Később feljött a Fradi és előtt a 20. percben Novák, majd a 42. percben Németh volt eredményes. Szünet után kiegyenlített játék folyt a pályán. Az FTC csatárai több helyzetet dolgoztak ki és a 73. percben Németh állította be a végeredményt.” (1969 – Vienna)
“A közelmúltban többször alkalmazott közhely szerint: rang nélküli rangadót láttunk! A Vasas érthetően az első perctől kezdve az iram csökkentésére törekedett. A Ferencváros részéről azonban nagy hiba volt ezt átvenni, mert így nem juthatott érvényre csiszoltabb, veszélyesebb támadójátéka. Hosszú időn keresztül a piros-kékeknek is esélyt lehetett adni, hiszen a lassú adogatással elaltatott ellenféllel szemben helyzeteik voltak. Bálint jól eltalált lövése azonban fordított a küzdelem képén. A Ferencváros magabiztossá vált, a Vasas pedig hol olyan benyomást keltette, hogy benyugszik a vereségbe, hol pedig fel-feltámadó harci kedvvel, de szervezetlen játékkal, inkább egyéni megoldásokkal igyekezett visszahódítani az egyik pontot. Lényegében mindkét csapat csalódást okozott!” (1971 – Vasas)
“Az ismerkedéssel eltelt első öt perc után a vendégcsapat jutott gólszerzési lehetőséghez. A 8. percben Vincze ügyes csellel jutott túl Simonon, majd a Ferencváros 16-osán belülre vezette a labdát, ahol Szekeres szabálytalanul szerelte. Piller játékvezető határozottan mutatott a 11-es pontra és a büntetőt Bognár biztosan értékesítette (0-1). A nézőtéren felforrósodott a hangulat, és az idegesség a játékosokra is átszállt…Amikor lenyugodtak a kedélyek a Fradi gyorsan ledolgozta hátrányát, sőt, előnnyel tért pihenőre, amit a második félidőben nyújtott teljesítménnyel növelni tudott. A BVSC csupán az első negyedórában reménykedhetett szoros végeredményben…Gól: Czéh (13.), Neagoe (39.), Christiansen (47.), Szekeres (81.) illetve Bognár (8. – 11-esből)” (1994 – BVSC)
“Már a rangadó előtt háromnegyed órával hangos szópárbajt vívott egymással a két szurkolótábor, majd dübörgő taps fogadta a bemelegítésre kifutó csapatokat, melyek remekül vették a rajtot az európai kupákban. Sérülések egyik oldalon sem nehezítették az edzők dolgát, így talán a legjobb összeállításban kezdhette a találkozót az elmúlt évad bajnoka és ezüstérmese…A negyedórás ferencvárosi rohamot követően bátrabbá vált az újpesti legénység, kiegyenlítődött a küzdelem, a bosszantó technikai hibák miatt azonban folyamatos játék nem alakult ki…A hazai közönség érezte, hogy buzdításra szorul a csapata, ezért óriási hangerővel küldték csatába a zöld-fehéreket. Hamarosan meg is jött az eredmény. A 48. percben egy ügyes kiugratás után Kuntic lépett ki a védők közül, Tomka azonban a nyomába eredt, utol is érte a ferencvárosi csatárt, aki a 16-oson belül földre került. Puhl határozottan mutatott a 11-es pontra. A büntetőt Nyilas biztosan lőtte a jobb alsó sarokba (1-0). Öt perccel az első ferencvárosi gól után Füzesi utolsó emberként könnyelműsködött, s a sarkáról a saját kapuja felé pattant a labda. Kuntic rácsapott, majd kicselezte Szűcsöt, és a kapu közepébe helyezte a labdát (2-0)…Novák Dezső: — Úgy érzem, hogy a második félidőben sokkal fegyelmezettebben játszott a csapatom, mint az elején. Az első félidőben nem ment a játék, monotonnak, fáradtnak éreztem a mieinket. Igaz, egy rangadón mindig ott van a kontraveszély, de szerencsére ebből nem lett baj. A folytatásban aztán miénk volt a pálya, gólokat tudtunk lőni, s ezzel eldőlt a mérkőzés. Amellett, hogy a támadójátékunk feljavult, azt hiszem, erővel is jobban bírtuk.” (1995 – Újpesti TE)
“Egervári Sándor a meccs után a második félidő harcos játékát emelte ki. Ez a harcosság nagyban volt köszönhető Böde Dániel pályára lépésének. A szünetben becserélt, ma már támadóként futballozó, de korábban Pakson még védekező középpályást is játszó labdarúgó ugyanis már a támadóharmadban agresszíven letámadta a cseheket, és hatalmas elánnal küzdött minden labdáért. Ez a mentalitás, a rá jellemző brusztolás gólt is eredményezett Isztambulban a tavasszal, és a kapitány nyilatkozata alapján jó eséllyel Romániában is bevetjük Bödét, a buldózert.” (2013 – Csehország)
http://www.nemzetisport.hu/sportnaptar/dombi-megkavarta-a-bundesliga-vedoket-2040783/