A “Bras-terv”
Francia vendégek jártak kedden a Ferencváros Üllői úti székházában. Egy korábbi találkozás folytatásaként az FTC részéről Hargitai Károly ügyvezető elnök és Magyar Zoltán a labdarugó szakosztály ügyvezetője megbeszélést folytatott Jean-Claude Bras francia üzeletemberrel, egykori válogatott labdarugóval, és párizsi ügyvédjével Georges Dahannal. Jean-Claude Bras nagy tisztelője a magyar labdarugásnak – azért is, mert magyar szakemberek indították labdarugó pályafutását Párizsban – ajánlatot tett a Fradi labdarugó csapatának pénzügyi, szakmai és erkölcsi támogatására egy hosszabb távú együttműködés keretében. Elmondta, örülne, ha a segítségével a legnépszerűbb magyar futballcsapat, amelynek még mindig jól csengő neve van a nemzetközi sportvilágban, visszaszerezné korábbi előkelő szerepét az európai labdarugásban. A többórás megbeszélés végeztével, amelyen az FTC jogi képviseletét dr. Török Ferenc ügyvéd látta el, Hargitai Károly, és a Jean-Claude Bras International cég nevében Bras szándéknyilatkozatot írtak alá az együttműködésről, amely részleteinek kidolgozására két hónap áll rendelkezésre.
(1990. április 14.)
*
Az elnökség elvetette Jean-Claude Bras francia üzletember ajánlatát, vagyis a Ferencváros labdarugó csapata nem lesz vegyesvállalat, jóllehet a külföldi partner 35 millió forinttal kívánt beszállni. A “francia kapcsolat” mégsem vált semmissé. A megállapodás szerint Jean-Claude Bras az ősszel kezdődő új bajnoki idényre létesít egy 25 millió forintos alapítványt. Ebből következően a francia üzletember az FTC minden új reklám- és marketingszerződéséből felearányban részesedik. Amellett a jövőben a játékosok eladását csak rajta keresztül lehet bonyolítani, a közvetítésért 15 százalék jutalék illeti őt.
*
Hosszu ideje folynak a találgatások a Ferencváros labdarugó szakosztályának francia kapcsolatáról, de eddig hivatalosan nem hozták nyilvánosságra a tárgyalások részleteit. Szerdán délelőtt azonban erre is sor került, amikor a zöld-fehérek Üllői uti klubházában ünnepélyes sajtófogadáson tájékoztatták az ujságirókat a legujabb fejleményekről. Eszerint a Ferencváros és Jean-Claude Bras francia vállalkozó közös alapitványt hozott létre, amelynek célja, hogy az egyesület labdarugó szakosztálya megfelelő szinvonalon müködhessen. A klub szabadon felhasználhatja az alapitvány vagyonát, azaz a 25 millió forintot, miután ehhez a francia üzletember hozzájárult.
Először Magyar Zoltán – uj tiszte szerint ügyvezető igazgató – ismertette az üzletkötés történetét. Elmondása szerint régóta szerettek volna változtatni azon az állapoton, hogy a Ferencváros a folyamatosan elszegényedő egyesületek közé tartozik Magyarországon. A hazai források bővülésére azonban nem számithattak, ezért tárgyalásokat kezdtek külföldi partnerekkel. Jean-Claude Bras először egy vegyesvállalat alapitását javasolta, amelynek feladata a labdarugó csapat menedzselése lett volna. Ezt a ferencvárosiak nem fogadták el, s végül másfajta együttmüködésben egyeztek meg.
Ezt követően Jean-Claude Bras kapott szót, aki hazájában a Red Star, a neve dacára zöld-fehér szinü másodosztályu párizsi csapat elnöke, mostantól kezdve pedig a Ferencváros labdarugó szakosztályának társelnöke. A francia üzletember először is egy félreértést tisztázott: eszerint nem igaz, hogy megvásárolta volna a patinás budapesti klubot, ő csupán együttmüködési szerződést kötött az FTC vezetőivel.
– Szó sincs valamiféle gyarmatosításról, mi közös fejlesztési terveket határoztunk el. Elsősorban az Üllői uti stadiont szeretnénk felujitani, mivel a létesitmény jelenlegi állapotában nem felel meg az UEFA előirásainak.
(1990. június 4.)
*
Kihirdették az Üllői úti Ferencváros pálya környékére kiirt hasznositási tervpályázat eredményét. Dr. Török Lajos, az FTC Sportlétesitmények igazgatója elmondta: heten vették át a részletes pályázati kiirást, közülük két vállalkozás három, részletesen kidolgozott elképzelést nyujtott be. A biráló-bizottság – amelyben független szakemberek, az FTC gazdasági vezetői és a Baráti Kör képviselői egyaránt részt vettek – a francia Bras International munkáját minősitette a legjobbnak. Ennek alapján a közeljövőben szerződést kötnek a megvalósitásra.
A sajtótájékoztatóval egybekötött szerdai eredményhirdetésen Jean Claude Bras, a nyertes cég tulajdonosa elmondta: annyira biztos az épitkezésben, hogy már az első müvelet – a kapavágás – szükséges szerszámát is megvette, csak nem engedték fel vele a repülőgépre… Elképzelésük szerint a kezdéstől számitott négy éven belül
- egy 5.000 néző befogadására szolgáló fedett sportcsarnok mellett
- bevásárlóközpont,
- sportterápiai intézet,
- irodaház és
- 1100 férőhelyes autoparkoló
épül az FTC-pálya mellett. Az ütemezés ugyan még nem készült el, de úgy igyekeznek, hogy a sportlétesitmény és a gazdasági hasznot hozó épületek megfelelő időrendben, anyagilag egyensúlyban tartva a beruházást készüljenek el. Külön feltétele volt a kiirásnak az uj sajtóközpont megtervezése. A “Bras-terv” a csarnokban a következő évszázad igényeinek is megfelelő szolgáltatások között a 250 főt kiszolgáló modern sajtóközpontot is elhelyezte. A fedett létesitmény természetesen nem kizárólag sportcélokat szolgál. Kapsza Miklós épitész, a biráló-bizottság tagja kifejtette: a lakókörzet kulturális ellátásában is nagy szerepe lesz azon kivül, hogy Budapesten jelenleg a 13 ezres Budapest Sportcsarnok után egy csupán 1800 nézőt befogadó terem következik. Az Üllői úton a tervek szerint mintegy 75 ezer négyzetmétert épitenek be mai áron körülbelül 5 milliárd forintért. Az elképzelések szerint a csarnokban a kézilabdázók és a jégkorongozók találnak otthonra, de például nyári közönség-korcsolyázást is terveznek.
(1990. december 12.)
*
Feltűnően durva szavakkal illette az alapítványát támadókat Jean Claude Bras francia üzletember, a Ferencváros bőkezű anyagi támogatója. A csütörtöki sajtóbeszélgetésen elhangzott kemény megjegyzés alapja, hogy a legfőbb ügyészségen valaki, vagy valakik megtámadták Bras úr alapítványát, amellyel a zöld-fehér labdarugókat segíti. A jogszabály ugyanis kiköti: az alapítványtevőnek nem lehet anyagi haszna adományából. Akadtak, akik úgy vélték: a francia üzletember nevének reklámozására adta a pénzt, sőt, az Üllői úti terület hasznosítására kiírt pályázatot is az alapítvány révén nyerte meg. Ebben az ügyben a legfőbb ügyészség után most az alkotmánybíróság folytat vizsgálatot.
A vádak visszautasítása mellett Bras úr megjegyezte, örvendetes, hogy nagyszerűen megy a csapatnak, csak gratulálni tud a teljesítményhez. Nyilasi Tibort kiváló szakembernek tartja, vezetése alatt akár bajnoki győzelemre is képesnek ítéli az együttest. A francia üzletember sohasem akar beleszólni a szakmai dolgokba, továbbá azt is mondta, hogy mez- vagy egyéb reklámot sem óhajt, alapítványát kizárólag a segítés szándéka indította. E mellett azonban hiányolta a nagyobb mérvü magyar támogatást, sőt, egy vészjósló megjegyzése szerint, ha június 15-ig nem alakul meg a zöld-fehéreket anyagilag segítő úgynevezett “99-es klub”, akkor meggondolja a további tevékenységét.
(1991. március 7.)
*
Nagy jelentőségű tájékoztatóra hívta kedden délelőttre az újságírókat az Üllői úti székházba Jean-Claude Bras, a Ferencváros francia támogatója. Mielőtt az üzletember kapott volna szót, Magyar Zoltán, a futballisták ügyvezető igazgatója elmondta: hétfőn délután Gallov Rezső helyettes államtitkár, az OTSH elnöke fogadta Bras urat. Megköszönte a magyar sport – ezen belül elsősorban a Ferencváros – nagylelkű támogatását, és emlékül kristályvázát nyújtott át neki.
A kedves gesztus ellenére Jean-Claude Bras kellemetlen bejelentéssel kezdte mondanivalóját: a jövőben nem kivánja anyagilag támogatni a Ferencvárost. Bár a későbbiekben a francia üzletember nem győzte hangsúlyozni, mennyire összebarátkozott a vezetőkkel (többször barátjának nevezte a jelenlévő dr. Szívós Istvánt, Magyar Zoltánt és Albert Flóriánt), hogy a szíve mélyén zöld-fehér lett és az is marad, hogy nem sajnálja, amit tett, mégis döntését véglegesnek és visszavonhatatlannak nevezte. Önmagával már egy hónapja tisztázta ezt az anyagi kivonulást, de az idény vége előtt nem akarta bejelenteni, nehogy a játékosok elbizonytalanodjanak a bajnokság hajrájában és a Magyar Kupa döntőjében.
Miért? – kérdezte önmagától Bras, a bőkezű támogató, és rögtön válaszolt is. Nem tudja elviselni a támadást, amely a Legfelsőbb Bíróság előtt érte a támogatásért. Többször hangsúlyozta, ismeri feljelentőit, de – betartva a magyar törvények előírásait – nem óhajtja megnevezni őket. A francia üzletember támadóira célozva mondta: elhíresztelték, hogy a pálya környékének hasznosítására kiírt nemzetközi pályázat megnyerése után abbahagyja a labdarugók támogatását. Nem győzte hangsúlyozni: tavaly júniusban még semmit sem tudott a nemzetközi tenderről, így a két dolognak nem is lehet egymással kapcsolata. Elege van a rosszindulatú emberekből, akik minden jót bepiszkítanak – így foglalta össze visszalépésének első okát Jean-Claude Bras.
A második ok felettébb furcsának tűnt a jelenlévők számára, miután a francia támogató bevezetőül közölte: nem szól bele a labdarugók belső ügyeibe. Ezután azonban elmondta, milyen nehezen tudta elviselni Nyilasi Tibor vezetőedző viselkedését a Bp. Honvéd elleni mérkőzés után. Nyilasit Bras úr nem nevezte barátjának, magatartását rossz példának minősítette, kivonulásának okát pedig 10-15 százalékban ettől a cselekedettől származtatta. A zöld-fehérek egykori támogatója ezután ismét a Ferencváros dicséretébe fogott. Edzői képesitését hangoztatva sikeresnek minősitette a labdarugók szereplését, bár szerinte nem volt igazán jó a csapat. Nacer távozásával kapcsolatban megjegyezte, hogy az algériai játékos ugyan nem a megszokott helyén játszott, de minden tőle telhetőt megtett a sikerért, és nagy hasznára volt az együttesnek. Nacer most elhagyja Magyarországot, de ez nem függ össze a Bras-támogatás megszünésével. A francia üzletember gondolkodási évnek nevezte a következő esztendőt, és nem zárta ki, hogy 1992/93-ra – pénzével együtt – visszatér az Üllői útra. Egyben biztosította a jelenlévőket: addig semmilyen más magyar csapatot nem támogat.
Beruházóként viszont el sem megy. Először ugyan célzott a tervezett jégcsarnok drágaságára, mondván nem biztos a felépülése, később azonban félreértésnek nevezte ezt a kijelentését, és homályosan körülírta: októberben vagy novemberben valamilyen anyagi segítségben szándékozik részesíteni az ifjúsági futballcsapatokat. Az elmúlt egy esztendőben a támogatásából felhasznált 33 millió forint – Jean-Claude Bras véleménye szerint – megfelelő helyre került.
Magyar Zoltán röviden katasztrófálisnak nevezte Jean-Claude Bras kivonulását a labdarugó-szakosztály költségvetéséből. Az UEFA büntetései, a különleges rendezési költségek és az elmaradt bevétel mintegy 17 millió forinttal sújtották ez elmúlt egy évben a Ferencvárost, ennyi nem tervezett veszteséget pedig senki sem képes elviselni a magyar labdarugásban. Miután a Magyar – Albert vezetőpáros elsősorban az ifjúsági- és utánpótláscsapatok számának emelését tekinti legszebb eredményének (az 1987-es 9 helyett 1991-ben 22 együttest neveznek az ifjúsági bajnokságokba), ha kevés lesz a pénz, elsősorban a gyerekgárdák számát kell csökkenteni. A nagy anyagi csapás ellenére a ferencvárosi vezetők bíznak benne: találnak megfelelő támogatókat, és sikeresen átvészelik a következő esztendőt is. Jean-Claude Bras megígérte, ha fellel maga helyett más szponzort, ő maga fogja bemutatni a ferencvárosi vezetőknek. A saját pénzéből viszont egyelőre egy sou-t sem ad.
(1991. június 26.)
Vélemény, hozzászólás?