1923 – Amsel parádé
1923. március 4., Genova, FC Genova-pálya, MAGYARORSZÁG-OLASZORSZÁG 0:0
vezette: Forster (svájci)
Magyarország: Plattkó (MTK) – Fogl II. (UTE), Fogl III. (UTE) – Kertész II. (MTK), Baubach (UTE), Blum (FTC) – Braun (MTK), Molnár (MTK), Orth (MTK), Hirzer (Törekvés), Weisz Á. (Törekvés)
Szövetségi kapitány: Kiss Gyula
A magyar csapat a győzelmet feltétlenül megszerezhette volna, ha nagy tudással átgondoltan véghezvitt támadásaiban kellő erély, akarat, elszántság lett volna a kellő pillanatban.
A csatársorban Orth, a fedezetsorban Blum játékát emelték ki.
Bővebben …
* * *
1923. március 11., Lausanne, MAGYARORSZÁG-SVÁJC 6:1 (1:0)
vezette: Mutters (holland)
Góllövő: Molnár(2), Orth(2), Hirzer(2)
Magyarország: Plattkó (MTK) – Fogl II. (UTE), Fogl III. (UTE) – Kertész II. (MTK), Hajós (Törekvés), Blum (FTC) – Braun (MTK), Molnár (MTK), Orth (MTK), Hirzer (Törekvés), Weisz A. (Törekvés)
Szövetségi kapitány: Kiss Gyula
A magyarok rohamról-rohamra indultak elszántan, lobogó tűzzel a szívükben. A meglepett svájciak, akiknek a szájában talán még most is ott volt a tavalyi nyári döntetlen édes íze, az első félidőben még védekeztek úgy, ahogy a megdöbbenés izgalmában. Szünet után azonban megadták magukat a sorsnak, amelyet a szilaj erejű, győzelemre szomjas magyar akarat idézett a fejükre. Nagy, imponáló győzelmet arattak a magyar fiúk! Tetőzi a győzelem értékét, hogy idegen miliőben, az ellenfél otthonában érték el.
* * *
1923. április 8., Budapest, Megyeri út, BERLIN-BUDAPEST 1:0 (0:0)
Budapest: Plattkó (MTK) – Fogl II. (UTE), Fogl III. (UTE) – Kertész II. (MTK), Hajós (Törekvés), Blum (FTC) – Katzer (Vasas), Takács II. (Vasas), Szedlacsek (Törekvés), Hirzer (Törekvés), Weisz Á. (Törekvés)
Még egy hónap sem telt el és máris más hangon írtak szinte ugyanazon összeállításban pályára lépő válogatottunkról.
Nem, ez a mérkőzés nem érdemelte meg azt a 12.000 embert, amely ott bosszankodott tegnap Újpesten. Tudja, érzi már a közönség, hogy Orth nélkül nincs játék, nincs eredmény, s megy másfelé szórakozást keresni. Oda ahol nem bosszankodik a pénzéért … Ha így hanyatlik tovább is futballsportunk, megérjük, hogy válogatott mérkőzéseinket nem nézi más, csak az MLSZ, meg a szövetségi kapitány.
Hogy is mondta Meisl Hugó, a nagy osztrák futballvezér?
– A magyarok győzelem után lakodalmat ülnek, vereség után pedig temetnek.
* * *
1923. május 6., Bécs, Hohe-Warte, AUSZTRIA-MAGYARORSZÁG 1:0 (0:0)
vezette: Grätz (csehszlovák)
Magyarország: Amsel (FTC) – Fogl II. (UTE), Fogl III. (UTE) – Kertész II. (MTK), Hajós (Törekvés), Pruha (Törekvés) – Braun (MTK), Takács II. (Vasas), Úrik (Törekvés), Hirzer (Törekvés), Weisz Á. (Törekvés)
Csere: Pruha h. Szabó (FTC)
Szövetségi kapitány: Kiss Gyula
Ismét Meisl Hugót, az osztrák szövetségi kapitányt idézzük:
– Csődöt mondott mindkét csapat csatársora, az osztrákoknál különösen a belső csatárok. A védelmek elsőrangúan működtek, minden helyzetben szilárdan álltak a lábukon és csak az ő játékukban tellett a nézőknek öröme. Amsel pompásan védett.
Két mozzanat az „Amsel-parádéból”:
Az első félidő 28. percében a bíró Fogl II. szabályos szerelése utón általános elképedésre 11-est ítél. A 11-est Wieser lövi. A gyengén lőtt, bár helyezett 11-est Amsel bravúrosan elfogja. A II. félidő 28. percében Swatosch borzasztó erővel lő a sarokba, a félmagas lövésre Amsel a levegőben úszva dobja magát, s az ujja hegyével elérve szinte magához szívta a labdát. A meccs legszebb mozzanata, amelyet óriási tapsvihar jutalmazott.
* * *
1923. augusztus 19., Budapest, Üllői út, MAGYARORSZÁG-FINNORSZÁG 3:1 (0:1)
vezette: Seemann (osztrák)
Góllövő: Braun(2), Hirzer
Magyarország: Zsák (33 FC) – Fogl II. (UTE), Mándi (MTK) – Kertész II. (MTK), Kléber (III. ker.), Blum (FTC) – Braun (MTK), Takács II. (Vasas), Winkler II. (MTK), Siklósi (MTK), Hirzer (Törekvés)
Szövetségi kapitány: Kiss Gyula
A finn válogatott első budapesti mérkőzésén az egyetlen ünnepi gesztus az volt, hogy az FTC-klubház tetejére egy nagy finn zászlót állítottak. A játék pedig kimondottan hétköznapi volt, a lelkes finnek félidőben még 1 :0-ra vezettek az unottan játszó magyar csapat ellen. Érdekes, hogy ezen a mérkőzésen is védett tizenegyest a magyar kapus! Zsák 2:1-es vezetésnél így hárította a tizenegyest:
Először Eklöf állt fel a büntetőrúgáshoz. Zsák azonban a lövés pillanatában — régi trükkjének megfelelően – Eklöf elé futott. A labda a kapu mellé került, de a bíró a szabályoknak megfelelően újra rúgatta. Az új büntetőrúgást már Linna irányította a kapura, de nem elég szerencsésen és Zsák az élesen lőtt labdát kifogta!
* * *
1923. szeptember 23., Budapest, Hungária út, MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 2:0 (0:0)
vezette: Grätz (csehszlovák)
Góllövő: Molnár, Csontos
Magyarország: Biri (KAC) – Fogl II. (UTE), Mándi (MTK) – Kertész II. (MTK), Kléber (III. ker.), Blum (FTC) – Paulusz (UTE), Molnár (MTK), Jeszmás (UTE), Csontos (UTE), Opata (MTK)
Szövetségi kapitány: Kiss Gyula
A magyar csapat 4 éves szünet után győzött az osztrák válogatott ellen!
A közönség, amely nem várta, hanem követelte a győzelmet, rendkívül ideges volt az egész mérkőzés alatt. Különösen a halfsor munkáját figyelte kritikus szemmel és hellyel-közzel indulatosan kiabálta be a pályára a gyengélkedő Kléber nevét. Kertész II. neve is közszájon forgott. Öt magasztalta minden ember, s amikor a csapatok levonultak, vállaira kapta a közönség, s diadalmenetben vitte az öltözőbe.
* * *
1923. október 28., Budapest, Üllői út, MAGYARORSZÁG-SVÉDORSZÁG 2:1 (2:1)
vezette: Schmieger (osztrák)
Góllövő: Eisenhoffer(2)
Magyarország: Fehér (MAC) – Mándi (MTK), Hungler II. (FTC) – Kertész II. (MTK), Orth (MTK), Blum (FTC) – Braun (MTK), Molnár (MTK), Pataki (FTC), Eisenhoffer (FTC), Solti (Szeged)
Szövetségi kapitány: Kiss Gyula
11. perc: Pompás trükkel megy át Orth Mölleren, körülnéz, a labdát kitolja előre a két svéd bekk között, Eisenhoffer érti partnerét, kiugrik, a meglepett bekkek lemaradnak. Enwall kijön a kapuból, de hiába, Eisenhoffer mellette begurítja a magyarok kiegyenlítő gólját… 36. perc: Orth szökteti Eisenhoffert, aki a bekkektől kísérve a 16-osról lő, a labda a 6-os vonalon megugrik, s a vetődő Enwall nem éri el. 2:1 a magyar csapat javára!
Az FTC-ből Eisenhoffer József mutatkozott be a válogatottban 1923-ban.
(Nagy Béla írásainak felhasználásával)
Vélemény, hozzászólás?