1934 – Az első VB selejtező mérkőzések
1934. január 14., Frankfurt/Main, NÉMETORSZÁG-MAGYARORSZÁG 3:1 (1:1)
vezette: Baert (belga)
Góllövő: Polgár
Magyarország: Háda (Ferencváros) — Sternberg (Újpest), Bíró (III. ker.) – Seres (Újpest), Szűcs (Újpest), Szalay (Újpest) — Fenyvesi (III. ker.), Vincze (Bocskai), Polgár (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Titkos (Hungária)
Csere: Titkos h. Tőrös (Phöbus)
Szövetségi kapitány: Nádas Ödön
A tartalékos magyar csapat – mint a legtöbb januári válogatott mérkőzését – biztosan veszítette el. A mi gólunkat Polgár tizenegyesből szerezte A németek második gólja viszont egy félpályáról leadott szabadrúgásból született meg:
Stubb, a német balbekk áll neki a labdának és ívelten irányítja a magyar kapu felé. A labda éppen Bíró irányába száll, ő könnyedén visszafejelhetné, de az utolsó pillanatban elkapja a fejét, bizonyára arra számítva, hogy Háda mögötte áll és a labdára helyezkedik. De annyira az utolsó pillanatban nyitott szabad utat a labdának, hogya kapusnak nem volt már ideje az eszmélésre. A labda leesik a hatos vonalra, onnan felpattan és mielőtt Háda meg is mozdulhatna, bevágódik a léc alatt a felső sarokba. Egy 60 méteres szabadrúgással vezetnek a németek 2:1-re!
* * *
1934. január 21., Párizs, BUDAPEST-PÁRIZS 3:1
Góllövő: Vincze(2), Teleki
Budapest: Háda (Ferencváros) – Sternberg (Újpest), Biró (III. ker.) – Seres (Újpest), Szűcs (Újpest), Szalay (Újpest) – Fenyvesi (III. ker.), Vincze (Bocskai), Teleki (Bocskai), Toldi (Ferencváros), P. Szabó (Újpest)
Budapest csapata, ha nem is volt tősgyökeresen budapesti, de kétségtelenül nem a legjobb csapat volt, amit a magyar főváros ki tud állítani. Sárosi és még néhány játékos akad, aki a csapat erejének fokozását jelentette volna öröm, hogy így is méltóan tudta reprezentálni ez a gárda a magyar főváros sportját.
Ezen a napon egyébként 14 magyar játékos lépett a pályára. Párizs válogatottjában is szerepelt három külföldre szerződött labdarúgónk: Berkessy, Sas és Mayer.
* * *
1934. január 24., Rotterdam, MAGYAR PROFI VÁL.-HOLLANDIA 5:1
Góllövő: Toldi(4), Vincze
Magyarország: Háda (Ferencváros) – Sternberg (Újpest), Bíró (III. ker.) – Seres (Újpest), Szűcs (Újpest), Szalay (Újpest) — Fenyvesi (III. ker.), Vincze (Bocskai), Teleki (Bocskai), Toldi (Ferencváros), P. Szabó (Újpest)
Csere: Polgár (Ferencváros)
* * *
1934. február 11., Róma, DÉL-OLASZORSZÁG-BUDAPEST 4:2
Góllövő: Jávor, Polgár
Budapest: Szabó (Hungária) — Futó (Újpest), Sternberg (Újpest) — Egri (Hungária), Móré (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) — Tamássy (Újpest), Cseh (Hungária), Jávor (Újpest), Kocsis (Újpest), Déri (Újpest)
Csere: Polgár (Ferencváros)
A II. félidőben beállt Polgár óriási lendülettel rohamozta a kaput és az egyik helyzetből a hálóba ívelte a labdát. Ezzel 3:2 volt, de 4:2 után is Polgár szerezhetett volna újabb gólt:
Polgár vezet újabb támadást, lövését Carranna kiüti, az olasz bekkek elesnek, Castello éppen a gólvonalon. A kipattanó labda Polgár lábáról újra a kapu felé tart, de a fekvő Castello pontosan a gólvonalon kézzel kiüti. Ordító 11-es, de a bíró krétafehér arccal némán áll és még csak fel sem emeli a sípját!
* * *
1934. március 25., Szófia, MAGYARORSZÁG-BULGÁRIA 4:1 (1:1) (VB selejtező)
vezette: Xifando (román)
Góllövő Sárosi, P. Szabó, Toldi, Markos
Magyarország: Szabó (Hungária) – Sternberg (Újpest), Kis (Hungária) – Palotás (Bocskai), Sárosi (Ferencváros), Szalay (Újpest) – Markos (Bocskai), Vincze (Bocskai), Teleki (Bocskai), Toldi (Ferencváros), P. Szabó (Újpest)
Csere: Szabó h. Háda (Ferencváros)
Szövetségi kapitány: Nádas Ödön
A magyar válogatott első VB-selejtező mérkőzése. Ünnepélyes külsőségek előzték meg a találkozót. Nemcsak a két ország himnuszát játszotta el a zenekar, hanem a bolgár játékosok a pálya közepén ünnepélyes fogadalmat is tettek a közönségüknek: — Becsületszavunkra fogadjuk, hogy lelkesen fogunk küzdeni!
A bejelentést nagy taps köszöntötte. Úgy, mint a 27. percben a bolgárok vezető gólját! Néhány perc múlva Sárosi 25 m-es bombagólja nyugtatta meg a magyar kedélyeket. A II. félidőben előbb P. Szabó értékesített egy 11-est, majd a magyar kapu előtt következtek nehéz percek.
Pancseff megszökik a labdával, Palotás nem bír vele és Sárosi megy segíteni. Beér egészen a 16-oson belül, ott Sárosi van rajta — akinek hirtelen leesett a cipője — és mezítlábas lábával benyúl Pancseff és a labda közé. Közben egy lökést is kap Pancseff — így jogos 11 -es következik.
A büntetőt Szabó kiütötte, majd az ismételt lövést is kivédte, de közben megsérült. Helyére Háda állt be. Az utolsó két percben 2 gólt szerzett a magyar csapat. Az egyiket Toldi lőtte:
,,a magyar tank süvítő félmagas lövése a bal sarokba vágódik.”
A magyar tizenegy győztesen vonult le első VB-mérkőzéséről.
* * *
1934. március 25., Budapest, Hungária út, BUDAPEST-BRNO 8:2
Góllövő: Solti(3), Avar(3), Polgár(2)
Budapest: Alberti (Bocskai) – Bán (Attila), Tőrös (Phöbus) – Seres (Újpest), Somlai (Kispest), Lyka (Ferencváros) – Tamássy (Újpest), Avar (Újpest), Solti (Phöbus), Polgár (Ferencváros), Lázár (Ferencváros)
Csere: Kiss G. (Szeged)
Az első félidőben a lagymatagon játszó budapestiek (tulajdonképpen B- válogatott volt!) csak 2:1-re vezettek. Szünet után sokat javult a csapat teljesítménye és nagy tűzijáték után hullottak a gólok is.
* * *
1934. április 15., Bmo, BRNO-BUDAPEST 5:1
Góllövő: Cseh
Budapest: Szabó (Hungária) — Bán (Attila), Sternberg (Újpest) — Seres (Újpest), Szűcs (Újpest), Palotás (Bocskai) – Tamássy (Újpest), Avar (Újpest), Cseh (Hungária), Polgár (Ferencváros), P. Szabó (Újpest)
Csere: Dudás (Hungária)
Túlzott a gólarány, éppen olyan túlzott, mint amilyen Budapesten volt, amikor Budapest 8:2-re verte meg a brünnieket. A vereséget azonban megérdemeltük. Ilyen csatárjáték mellett . . .
* * *
1934. április 15., Bécs, AUSZTRIA-MAGYARORSZÁG 5:2 (3:2)
vezette: Christ (csehszlovák)
Góllövő: Sárosi(2)
Magyarország: Háda (Ferencváros) – Tőrös (Phöbus), Biró (III. ker.) – Lyka (Ferencváros), Móré (Ferencváros), Szalay (Újpest) — Markos (Bocskai), Vincze (Bocskai), Sárosi (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Kemény (Ferencváros)
Szövetségi kapitány: Nádas Ödön
Még nincs vége az első percnek, amikor Szalay pompás labdával küldi útra Keményt, a centerezés még szebb, mint a szöktetés és bent Sárosi ideális helyzetben várja a labdáa. Centerünknek bal lábra jön a labda és tíz lépésről védhetetlenül suhintja be a bal sarokba. 1:0
Sárosi még egy gólt szerzett a 28. percben – estében továbbította a hálóba a labdát. Az „elesett” azonban a magyar csapat volt ezen a mérkőzésen. Lyka megállapította a meccs előtt, hogy a “8:2-es öltözőbe” küldték őket vetkőzni …
* * *
1934. április 29., Prága, CSEHSZLOVÁKIA-MAGYARORSZÁG 2:2 (2:1)
vezette: Mattea (olasz)
Góllövő: Sárosi(2)
Magyarország: Háda (Ferencváros) – Sternberg (Újpest), Bíró (III. ker) — Palotás (Bocskai), Móré (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) – Markos (Bocskai), Vincze(Bocskai), Sárosi (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Kemény (Ferencváros)
Szövetségi kapitány: Nádas Ödön
Kétszer vezettek a csehszlovákok, azonban Sárosi mindkétszer kiegyenlített. Az első gólt a 30. percben rúgta.
Kemény maga elé teszi a labdát. Pár lépést tesz vele, elhúz Kostyalek mellett, becenterezi Sárosinak. Sárosi is viszi egy kicsit a labdát. Planicka látja a veszélyt, kifut, rádobja magát Sárosi lábára, de a középcsatárunk nagy hidegvérrel és okosan felette emeli be az üres kapuba a labdát.
A második gólnál Sárosi kilépett a védők közül és nagyerejű lövéssel szerezte meg az egyenlítést.
* * *
1934. április 29., Budapest, Hungária út, MAGYARORSZÁG-BULGÁRIA 4:1 (1:0) (VB selejtező)
vezette: Frankenstein (osztrák)
Góllövő: P. Szabó(2), Solti(2)
Magyarország: Szabó (Hungária) – Mándi (Hungária), Kis (Hungária) – Lyka (Ferencváros), Szűcs (Újpest), Szalay (Újpest) – Tamássy (Újpest), Avar (Újpest), Solti (Phöbus), Cseh (Hungária), P. Szabó (Újpest)
Csere: Szabó h. Juhász (Phöbus)
Szövetségi kapitány: Nádas Ödön
A VB-selejtező visszavágóját is ekkor tartották, így erre a napra két hivatalos válogatott mérkőzés jutott!
A második számú, de nem egészen másodrendű magyar gárdától győzelmet várt a közvélemény, s a csapat ennyiben megfelelt a várakozásnak. De ez kevés. Pláne kevés akkor, amikor ez a győzelem immár biztossá tette, hogy utaznunk lehet, utaznunk kell a világbajnokságra.
* * *
1934. május 10., Budapest, Üllői út, MAGYARORSZÁG-ANGLIA 2:1 (0:0)
vezette: Barlassina (olasz)
Góllövő: Avar, Sárosi
Magyarország: Háda (Ferencváros) — Vágó (Bocskai), Sternberg (Újpest) — Szalay (Újpest), Szűcs (Újpest), Lázár (Ferencváros) — Rökk (Budai 11), Avar (Újpest), Sárosi (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Kemény (Ferencváros)
Szövetségi kapitány: Nádas Ödön
Az angol futballmestereket legyőzték játékművészeink! Káprázatos iramú és színvonalú küzdelemben fölényesen győzött a csillogó tudású magyar gárda!”
ilyen és hasonló címszavak harsogtak az újságok első oldalain. Nem kevés elragadtatással „tálalták” Sárosi gólját:
Lázár szenzációs passzal szökteti a félpályán túlról Keményt. A szélsőt nem tudják fogni, centerezése ideális. Sárosi kapja, Toldihoz fejeli át, Toldi sarokkal passzol vissza hátra, mert nem tud lőni, s látszólag már el is rontotta a helyzetet. A labda azonban a Toldi mögött tisztán álló Sárosihoz pattan, s ő 10 méterről habozás nélkül a későn vetődő kapus mellett a jobb sarokba vágja. A közönség lelkes, öröme tetőfokára hág. Mindenki felugrik a helyéről és tombolással üdvözli a második magyar gólt!
* * *
1934. május 27., Nápoly, MAGYARORSZÁG-EGYIPTOM 4:2 (2:2) (VB, nyolcaddöntő)
vezette: Barlassina (olasz)
Góllövő: Toldi(2), Teleki, Vincze
Magyarország: Szabó (Hungária) – Futó (Újpest), Sternberg (Újpest) – Palotás (Bocskai), Szűcs (Újpest), Lázár (Ferencváros) – Markos (Bocskai), Vincze (Bocskai), Teleki (Bocskai), Toldi (Ferencváros), P. Szabó (Újpest)
Szövetségi kapitány: Nádas Ödön
A magyar válogatott első VB-mérkőzése! A vadonatúj stadionban – még a meccs napján is dolgoztak rajta – hamar, a 11. percben megszületett az első magyar „VB-gól”. Markos átadását Teleki értékesítette! Ezután a 30. percben:
Toldi tíz méterről magasan, ívelten és nem erősen a kapura fejel, a kapus fogja, de Toldi már rajta van és abban a pillanatban dönti be labdástul a kapuba, amikor magához akarja húzni. Barlassina nyugodtan mutat középre — 2:0.
Toldi második gólja, a 61. perc története:
Toldi rohan hátulról, hogy le ne maradjon Markos mögött és éppen a kellő pillanatban érkezik a 16-os vonalhoz. A lépés jól jön ki, már messziről látja a feléje tartó labdát, és irtózatos erővel vágja azt süvítő, félmagas lövéssel a jobb kapufa mellett a hálóba. Szédületes lövés volt, olyan, amilyen a legigazibb Toldit állította elénk, és amilyent mostanában nem láttunk meccsen. A futballiskolában mint a „védhetetlen lövés” esetét tanítják az ilyen bombákat.
* * *
1934. május 31., Bologna, AUSZTRIA-MAGYARORSZÁG 2:1 (1:0) (VB, negyeddöntő)
vezette: Mattea (olasz)
Góllövő: Sárosi
Magyarország: Szabó (Hungária) – Vágó (Bocskai), Sternberg (Újpest) — Palotás (Bocskai), Szűcs (Újpest), Szalay (Újpest) — Markos (Bocskai), Avar (Újpest), Sárosi (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Kemény (Ferencváros)
Szövetségi kapitány: Nádas Ödön
A mérkőzés előtt a három Bocskai-játékos megkapta Debrecen város aranygyűrűjét … A magyar csapat pedig Hugo Meisl „közbenjárására” megkapta az olasz Mattea játékvezetőt, aki enyhén szólva „nem segítette” válogatottunkat. Teljesen indokolatlanul kiállította Markost, és mivel Avar már korábban megsérült, így nem sok esélyünk maradt a győzelemre. A magyar gólt Sárosi tizenegyesből szerezte. A vereséggel kiestünk a VB további küzdelmeiből.
* * *
1934. augusztus 9., Tallin, FINNORSZÁG-MAGYARORSZÁG 4:3 (amatőr válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Bihámy, Kiss, Keszei
Magyarország: Sárkány (Dorog) – Füstös (BSE), Belesik (BSZKRT) – Semsei (MTK), Táncos (HAC), Király (BMTE) – Szemethy (Tokod), Kiss (FTC), Keszei (Törekvés), Bihámy (FTC), Turbéki (DiMAVAG)
* * *
1934. augusztus 10., Tallin, MAGYARORSZAG-ÉSZTORSZÁG 2:2 (1:1) (amatőr válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Keszei(2)
Magyarország: Herendi ( ) – Horváth (BSE), Füstös (BSE) – Kincses (KAC), Táncos (HAC), Király (BMTE) – Szemethy (Tokod), Kiss (FTC), Keszei (Törekvés), Bihámy (FTC), Kállai (ÚTE)
Csere: Sárkány (Dorog), Semsei (MTK)
* * *
1934. október 7., Budapest, Hungária út, MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 3:1 (1:1)
vezette: Barlassina (olasz)
Góllövő: Sárosi(2), Toldi
Magyarország: Háda (Ferencváros) – Vágó (Bocskai), Sternberg (Újpest) – Szalay (Újpest), Szűcs (Újpest), Lázár (Ferencváros) – Tamássy (Újpest), Cseh (Hungária), Sárosi (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Titkos (Hungária)
Szövetségi kapitány: Dietz Károly dr.
A 33. percben:
Tamássy még a vonal előtt eléri a labdát és fordulásból, nagyszerűen behúzza a kapu elé, a kapu bal oldalán a ó-os sarkára helyezkedő Sárosihoz. Sárosi teljes rössben Platzer és a kapufa közötti éles, félmagas fejessel a hálóba teszi a kiegyenlítő gólt. 1:1.
A II. félidő 2. percében ismét Sárosi lőtt a hálóba, majd következett Toldi Géza gólja:
Cseh kicselezi Sestát, lefut a kornervonalig és onnan félmagasan centerez. A kapu szájában álló Toldinak csak a fejét kell odatenni, hogy a kapuba helyezze a harmadik magyar gólt. Tomboló lelkesedéstől harsog a nézőtér.
* * *
1934. december 9., Milánó, OLASZORSZÁG-MAGYARORSZÁG 4:2 (2:2)
vezette: Beranek (osztrák)
Góllövő: Sárosi, Avar
Magyarország: Szabó (Hungária) — Vágó (Bocskai), Sternberg (Újpest) — Szalay (Újpest), Szűcs (Újpest), Lázár (Ferencváros) — Markos (Bocskai), Cseh (Hungária), Avar (Újpest), Sárosi (Ferencváros), Titkos (Hungária)
Szövetségi kapitány: Dietz Károly dr.
Sárosi 6 m-ről lőtt góllal szerezte meg a vezetést, de azután kétszer az olaszok következtek. 2:2 után a játékvezető két nyilvánvaló tizenegyest nem ítélt meg a magyarok javára … A mérkőzés után a játékvezető mindezeket elismerte, sőt azt is, hogy az olaszok első gólja óriási lesből született.
íme a párbeszéd egy része:
– Látta, hogy az olaszok első gólja 4-5 méteres offszájdból esett?
– Hogyne — valóban 4—5 méteres offszájd volt.
– Ember! Hát miért nem fújta le?
– Mérkőzés előtt megegyeztem az olasz határbírókkal,, hogy ők intsék be az offszájdot. Ök nem intettek …
Mondani sem kell, hogy a magyar vezetők a cinikus beismerő vallomások után majdnem megverték a bírót.
* * *
1934. december 12., Rotterdam, BUDAPEST-ROTTERDAM 5:4
Góllövő: Titkos(3), Vincze(2)
Budapest: Háda (Ferencváros) – Győri (III. ker.), Sternberg (Újpest) – Seres (Újpest), Szűcs (Újpest), Szalay (Újpest) – Markos (Bocskai), Vincze (Bocskai), Solti (Phöbus), Cseh (Hungária), Titkos (Hungária)
Csere: Szabó (Hungária), Avar (Újpest)
A mérkőzést szakadó esőben játszották és válogatott meccsnek kijáró ünnepség előzte meg. A két ország himnuszát is eljátszották … A magyar csapat a győztes gólt az utolsó előtti percben szerezte!
* * *
1934. december 16., Dublin, MAGYARORSZÁG-IRORSZÁG 4:2 (2:1)
vezette: Langenus (belga)
Góllövő: Avar(2), Vincze, Markos
Magyarország: Háda (Ferencváros) — Vágó (Bocskai), Sternberg (Újpest) – Seres (Újpest), Szűcs (Újpest), Szalay (Újpest) – Markos (Bocskai), Vincze (Bocskai), Avar (Újpest), Cseh (Hungária), Titkos (Hungária)
Csere: Háda h. Szabó (Hungária), Seres h. Győri (III. ker.)
Szövetségi kapitány: Dietz Károly dr.
A magyar csapat fölötte állott az írnek tudás tekintetében. A legnagyobb különbség az volt a két csapat között, hogy míg a magyar csapat egyöntetűen gondolkozott és mozgott, mint egy ember, addig az ír csapatban a 11 játékos soha ilyen tökélyre nem tudott emelkedni. A magyar csapat játékát látva az volt az érzésünk, mintha a csapat tartogatta volna erejét a végharcra. Ez meg is látszott azután a mérkőzés végén, amikor két remek góllal meg is szerezték a magyarok a győzelmet. (Irish Press)
Az 1934-es esztendőben Móré János volt a Ferencváros újabb válogatott játékosa.
(Nagy Béla írásainak felhasználásával)
from: Heigo Niilop
ESTONIA – HUNGARY 2 – 2 (1 – 1)
10/08/34, Tallinn – Kadriorg Stadium, Att: 6000.
Ref: Ragnar Bäckström (Sweden).
Scorers: 0-1 Keszey (24), 1-1 Kuremaa (37), 1-2 Keszey (47), 2-2 Neeris (71pen).
Estonia: Evald TIPNER – VS Sport Tallinn, Eugen EINMAN – VS Sport Tallinn, Valter NEERIS – JS Estonia Tallinn, Elmar SAAR – JS Estonia Tallinn, Karl-Rudolf SILBERG-SILLAK – Tallinna Jalgpalli Klubi, Karl-Richard IDLANE – VS Sport Tallinn (Aleksander MÄGI – VS Sport Tallinn 40), Georg SIIMENSON – VS Sport Tallinn, Heinrich UUKKIVI – JS Estonia Tallinn, Jüri VÄLBE – SS Tervis Pärnu (Richard KUREMAA – Tallinna Jalgpalli Klubi 35), Martin JENSEN – JS Estonia Tallinn, Leonhard KASS – VS Sport Tallinn. Coach: Bernhard Rein.
Hungary: László HERENDY (István SÁRKÁNY – Dorogi AC 44), Lászlo FÜRTÖS – BSE Budapest, Gyula HORVÁTH – BSE Budapest, Mihály KINCSES – Kispest AC, Gyula TÁNCOS – Herminamezei AC, Gyula KIRÁLY – MTE Budapest, János SZEMETHY – Tokod SE, Gyula KISS –Ferencvaros TC Budapest, László KESZEY – Törekvés SC Budapest, János BIHÁMY – Ferencvaros TC Budapest, Imre KÁLLAY – Ujpest TE. Coach: Kalman Nagy.
Notes:
• After Finland had beaten Hungary in Helsinki 4-3 the day before, Estonia needed a two-goal win to take the trophy of Turan Tournament;
• Hungary was represented with their amateur team, which still included some future stars, including international Mihaly Kincses and Gyula Kiss;
• According to some sources there was another substitution in Hungarian team with a player called Semsei from MTK Budapest coming on, but this is not supported by clear evidence;
• Jüri Välbe became the first SS Tervis Pärnu player to represent Estonia and made his first and only appearance in Estonian jersey;
Ez fantasztikus! Hol találtad? Az összeállítás szerint ez inkább a magyar “C” vagy “D” válogatott volt … legalább 4-5 jobb játékost minden posztra ki tudtunk volna állítani, ez tényleg “amatőr” csapat lehetett, egy profi világban … kivéve Kiss Gyulát, mert Ő Fradista volt! … De a Bihámy Jánost hogy tudták Fradistának írni? Rejtély … mintha ma Kabát Péter neve mellé azt írnák, hogy: “FTC” 😆
Lettországból kaptuk.
Egyébként az amatőr csapatunknak volt egy Bihámi nevű balösszekötője:
http://www.tempofradi.hu/193334-az-ftc-amatorcsapatanak-merkozesei