918 – a számok misztikája
A világ focijátékosai közül a legtöbben ragaszkodnak egy bizonyos mezszámhoz. Azt nem tudom, hogy ennek babonás vagy valami misztikus okai vannak, de tény, az elmúlt évtizedekben kialakult egy olyan szokás, mely a több évtizedes, szinte tabuként kezelt szokásjogot változtatott meg. A régi idők focijában még ragaszkodtak az egytől-tizenegyig való számozáshoz, talán még szabály is volt róla, bár ebben nem vagyok biztos. De abban igen, ha akkor megláttunk egy hármas számmal a hátán kifutó játékost, akkor tudtuk, az bizony középhátvédként fog játszani.
Annak nem jártam utána, hogy mikortól változott meg a trend, de manapság a számozásnak már főleg misztikus okai vannak és nincs sok köze a régi hagyományokhoz. Talán a hoki, vagy a kosárjátékosok számozása adta az ötletet, hogy a focinál is átvegyék az egyéni, személyre szóló számozást. Lassan eltűnnek az egyjegyű számok, és ha megnézünk egy mai mérkőzést, már komputer, vagy fejszámoló művész kell ahhoz, ha össze akarnánk adni a pályán lévő játékosok „summa” mezszámát. Oké, tudom, kinek a fejében pattanna ki ilyen badarság, de a „Gyilkos számok” című krimi sorozat óta tudjuk, a számok misztikusak és az ember belső énjét is meg lehet velük fejteni.
Ha mágikus mezszámokról beszélünk, akkor azt sem szabad elfelejteni, hogy egy-egy szám annak a viselőjétől vált misztikussá. Hosszan lehetne sorolni a legendás nyolcas és tízes számot viselő játékosokat, és a sors kegyetlen játéka miatt a visszavonultatott mezszámok is gyarapodnak, de talán ezek sem magyarázzák igazán a jelen divatját.
Jelentem, a szerkesztőségünket is elérte a divathullám. A zöld-fehér mezen, egy 918-as mez látható, az ftcbk.hu felirat kíséretében. Mielőtt bárki is megrémülne, szerkesztőségünk egyik tagját sem igazolta le a Ferencváros (bár próbajátékra a magam ötvenéves fejével még elmentem volna, főleg ha visznek Máltára), és arról sincs szó, hogy felcsaptunk volna szponzornak, legfeljebb, ha sikerül túljutni a regisztrációs mizérián, bérletesek leszünk, de azért mi legfeljebb gálaelőadást várunk a csapattól.
Ezek fényében jogos a kérdés: vajon mit jelent a 918-as szám? Talán nem kell hozzá túl nagy kombinatív képesség, hogy megtaláljuk rá a választ. A Ferencváros labdarúgó csapatában, az eltelt 109 év alatt, a mai napig kilencszáztizennyolcan húzták magukra a zöld-fehér mezt!
Az elmúlt napokban több statisztikát is bemutattunk már, melynek alapja az volt, hogy feldolgozásra került a Ferencváros összes mérkőzése. A következő állomása a feldolgozási folyamatnak most ért végett, mely során a mérkőzéseken szereplő összes játékos adatlapja is elkészült, amit a „Lexikon”-ban érhetnek el az érdeklődök. Érdekessége a listának, hogy nem csak a tétmérkőzéseken játszók, hanem a hivatalos mérkőzéseken pályára lépő FTC játékosok, továbbá próbajátékosok és a kölcsönjátékosok listája is elérhető, természetesen csak azoké, akik legalább egyszer zöld-fehér mezben mérkőzést játszottak.
A játékosok adatlapja maga a történelem. A személyes adatokon túl, kiemelten szerepel a játékos első és az utolsó mérkőzésének a jegyzőkönyve, majd utána jönnek a statisztikai összesítések az összes mérkőzésről, ezen belül a bajnoki, a hazai kupa, a nemzetközi tétmérkőzések, az egyéb hazai díjmérkőzések, valamint a nemzetközi barátságos és díjmérkőzések összesített adatai. Az adatlapon szerepelnek a zöld-fehérben elért eredmények, és nem felejtettük el a válogatottban elért sikerek megemlítését sem. Ezzel még nem fejeződött be a feldolgozás, hiszen más terveink is vannak, de azokról majd később tájékoztatjuk a kedves olvasóinkat.
918 adatlap. Köztük barangolva a számok történelme mellett, számos különlegességet is lehet találni. Szerkesztőségünk „adatbankja”, aki mellesleg biztosan kedveli a „Gyilkos számok” sorozatot is (bocsi Karcsi, de ha meglátom Charlie Eppes-t a sorozatban, aki az FBI ügynök matematikus testvérét játssza, mindig Te jutsz az eszembe), összegyűjtött nekünk néhány érdekes adatot:
- 727 játékos szerepelt tétmeccsen
- 48 kölcsönjátékos a BTC kapusától, Wágner Rudolftól – a dunaújvárosi Sulia Ottóig. Olyan nevek játszottak a Fradiban, mint: Szusza az Újpestből, Puskás a Kispestből, Buzánszky a Dorogból, Farkas Jancsi a Vasasból, Kereki a ZeTE-ből vagy a békéscsabai Pásztor Józsi
- 24 próbajátékosnak, Joao Battista de Oliveira-tól – Brandon Moncrief-ig megtalálható az adatlapja
- volt olyan játékos, aki igazolása előtt már szerepelt a Fradiban, pl. Mészáros Dodó a mexikói túrán ’47-ben, aztán voltak olyanok, akik távozásuk után még szerepeltek a Fradiban: Budai, Czibor, Esterházy és Nicsenko
- volt olyan játékos, aki nem szerepelt a Fradiban, mert rövid ittléte alatt nem volt hivatalos mérkőzés, de közben kétszer is válogatott volt: ő Rokken Imre.
Ha fentiek alapján bárki kedvet kapott a számok tanulmányozásához, ezen túl nem kell mást tennie, csak belépni a „Lexikon” menübe és belefeledkezhet azok igazi tartalmába. Biztos vagyok benne, nagyon hamar rá fogunk jönni, a számok sokkal többet mutatnak annál, mint amit az első látásra gondolnánk.
Mert a számok misztikája helyett, pillanatok alatt fel fogjuk fedezni bennük az igazi Fradizmust.
– lalolib –
Szórakoztató egy irás, de a lényeg tényleg a számokban rejlik. Ránézve a lexikon menüre, órákig el lehet kalandozni.
Jóóóóóóóóóóóóó! 😀
Az 1970-es évek közepén bevezették nálunk is az állandó számozást. néhány évre. Akkor Ebedli Zoli a 18-as, Nyilasi Tibi a 19-es számot viselte. Azóta is ezeket tartom a Fradi kabalaszámainak.
Fiúk, ez állati! Nagyon jó, remekül szórakoztam az iráson. A lexikon meg világbajnok. MÁra ennyi dicséret elég is. 🙂