A FRADI “ARANYMECCSKÖNYVE”
A könyv 1995-ben jelent meg, 96 oldalon bemutatva az FTC első 25 bajnoki címének mérkőzéseit és bajnoki tabelláit, borítóján az FTC 25. Bajnokcsapatának fotójával.
A borító belső oldalán máris egy érdekességgel:
„Malaky Mihály, az FTC egyik megalapítója, a labdarugó-szakosztály naggyá tételének és európai megismertetésének kiemelkedő egyénisége volt. Az FTC első bajnoksága idején is markáns egyénisége a klubnak.
Most, bő kilenc évtized múltán dédunokája – szintén Malaky Mihály – a 25. Bajnoki címnek tapsolhat. És nemcsak tapsolt, hanem, amikor értesült az FTC „Arany meccskönyvének“ a kiadásáról nos, nagyvonalúan intézte az anyagi segítséget. Méltó volt az őséhez, ahhoz az emberhez, aki először nyilatkozta az újságíróknak a „Fradi“ nevet…“
A könyv első 75 oldalán a bajnoki címek megnyerésének éveinek 575 mérkőzésének adatait mutatja be, az ellenfelek neveit mindig a kornak megfelelően jelölve. Az FTC és a Ferencváros nevének használata a profizmus idején (1926-1944) megkülönböztetésül szolgált, a profi gárdát Ferencváros, az amatőrt FTC néven nevezték.
A könyv kuriózuma, hogy nemcsak a bajnokcsapatok edzői neveit sorolja fel, hanem a bajnoki címek megnyerésekor hivatalba lévő FTC elnökök, ügyvezető elnökök és az FTC labdarugó-szakosztályának elnökeiről is készít összeállítást.
A befejező részben a 25. bajnoki címet szerző csapat tagjai és vezetői szólalnak meg az ünneplés euforikus pillanatában, illetve a másnapi sajtóból idéz a szerző. Ezek közül következzék:
Lipcsei Péter: „Könnyeimmel küszködve távozom az Üllői útról. Fantasztikus éveket töltöttem itt, s a Fradinak köszönhetem azt is , hogy a Porto világhírű csapatában folytathatom a pályafutásomat“
Szergej Kuznyecov: „Elmondhatatlan öröm számomra, hogy amióta az Üllői útra szerződtem, másodszor is mi lettünk a legjobbak a pontvadászatban. Bármerre is vessen a sorsom az életben, örökre Fradista maradok.“
Mucha József (pályaedző): „ Azt hiszem ez a Debrecen elleni mérkőzés mindenki számára gyönyörű emlék marad, ahogy ez a gárda fel tudott kelni a padlóról 1-3 után, az a legszebb Fradi-hagyományokat idézte, mint ahogy akkor sem vesztették el a fiúk a hitüket, amikor a lila-fehérek utcahosszal vezették a táblázatot. Ezért vagyunk most – de jó kimondani – BAJNOKOK!
Zárásként álljon itt Riskó Géza (Mai Nap) másnapi cikkéből egy részlet, mely „Az igazság pillanata“ címet kapta:
„Mosoly. Könny. Zokogás. Tegnap este zöld-fehérbe borult az Üllői út környéke. S nem csak az, hiszen ünnepelt az egész ország. A mindenkori legnépszerűbb magyar labdarugó csapat nagy fölénnyel szerezte meg, az újabb bajnoki címet. Gyorsan jelentsük ki, azért lett első, mert elvitathatatlanul ő volt 1994-95 legjobb futballcsapata. Az arany újabb bizonyítéka annak, hogy sohasem szabad átlépni a múlton, a tradíció folytatása az egyik legszentebb kötelesség a sportban is. Sokszorosan igaz ez a Ferencváros esetében, hiszen történelmünk során megpróbálták nagyon is tudatosan megalázni, elpusztítani, a klub nevét kitörölni mindannyiunk tudatából. DE mégsem tudták megvalósítani! Mert a nép nem hagyta, a sportolók pedig mindent megtettek azért, hogy eredményeikkel bizonyítsanak, s nem egy esetben a zöld-fehér színek egyet jelentsenek a hétköznapi boldogságukkal.“
ɱ
Nekem van egy, még abban az évben kaptam a szerzőtől aki jó barátom volt, ha gondoljátok felteszem árverésre, mivel amúgy is kell a pénz Kocsis Sándor emlékkönyvének kiadásaira
Keresem és kerestetem Én is ezeket a könyveket,sajnos nagyon nehéz hozzájutni!!!
Igyekszem a kedvedbe járni, és kicsit sűríteni a könyvbemutatókat 😀
Én ezeket a könyvbemutatókat szeretem a legjobban, jó szemezgetni közöttük, hogy melyik legyen a következő cél a begyűjtésben 🙂