A Fradi naptára, december 1.
Évfordulók:
26 éve született Adams, Abdul Sameed Seidu
64 éve született Erdővégi György
100 éve született Szusza Ferenc
Mérkőzéseink ezen a napon:
1901. FTC – MTK 5:1, Edzőmérkőzés
1907. BAK – FTC 1:1, Corinthian díj
1912. Törekvés – FTC 0:6, NB1
1918. FTC – MÁV Gépgyár 6-1, NB1
1929. Ferencváros – Nemzeti 7-2, NB1
1930. Slavia Osijek – Ferencváros 1-6, nemzetközi barátságos
1946. Erzsébet-Soroksár – Ferencváros 0-3, NB1
1957. Ferencváros – Bp. Honvéd 0:2, NB1
1962. Sampdoria – Ferencváros 1:0, VVK
1963. Ferencváros – BEAC 6:2, Edzőmérkőzés
1968. Ferencváros – Vasas 2:1, NB1
1971. SBTC – Ferencváros 1:1, NB1
1976. Ferencváros – 22. sz. Volán Szállítók 8-0, MK
1979. Ferencváros – DVTK 3-1, NB1
1984. Ferencváros – Békéscsaba 0-1, NB1
1993. Ferencváros – DVSC 1-0, NB1
1996. Ferencváros – ZTE 5-0, NB1
1999. Vasas – Ferencváros 4-1, MK
2002. MTK Hungária – Ferencváros 0-1, NB1
2004. Ferencváros – FC Basel 1-2, UEFA csoportkör
2018. Paks – Ferencváros 0-3, NB1
2019. Kaposvári Rákóczi – Ferencváros 2-3, NB1
Összes díjmérkőzés: 20 mérkőzés, 13 győzelem, 2 döntetlen, 5 vereség, 58-20 gólkülönbség
Ezen a napon játszotta első díjmérkőzését a csapatunkban:
Ezen a napon játszotta utolsó díjmérkőzését a csapatunkban:
1907. Scheibel Béla
1962. Száger György
1976. Kékesi Rezső
2002. Cheregi, Marius
2004. Zováth János
Ezen a napon játszotta egyetlen mérkőzését a csapatunkban:
“Holnap, december 1-én, a menynyiben a nagy hóvihar megengedi, három labdarugó-mérkőzés lesz…A M. T. K. ifjú csapata teljes ambiczióval ment e mérkőzésbe, de ambicziója csak az első félidőben segítette annyi eredményhez, hogy 1 goalt kaptak csak 1 goal ellen. Az igazság kedvéért azonban meg kell jegyezni, hogy a F. T. C. folytonos támadásaiban egy kis szerencsével több goalt is adhatott volna. A második félidőben a F. T. C. fölénye már az eredményben is jelentkezett, mert 4 goalt lőtt, míg ő egyet sem kapott. Biró Manglitz (F. T. C.) volt.” (1901 – MTK)
“Az első percztől az utolsóig megsemmisitő felsőbbséggel játszott az FTC. csapata.” (1912 – Törekvés)
“Az FTC csapatában Payer, Okos de kiváltképp Medgyesi végeztek nagyszerű munkát…” (1918 – MÁV Gépgyár)
“A mély, sáros talaj láttára a szegedi vereség emléke kísérte a Ferencváros rajongói körében, midőn a zöld-fehérek tegnap a szakadó esőben kifutottak a sárral borított pályára. Kedvezőtlen auspiciumok között lépett a küzdőtérre a Ferencváros, mert Takács II. játéka csak a pályán, néhány próbarúgás után vált bizonyossá. A Ferencváros régi, őszeleji formáját erősen megközelítve játszott. Különösen fedezetsora, amelyben Bukovi megcáfolta azt a balhiedelmet, hogy csak 45 percig tud játszani sáros talajon. A csatársorban a jobbszárny és Kohut futottak fel nagyon jó formára. A játékot vállaló Takács II. öt góllal jelezte, hogy egészséges. A hátvédek közül Papp biztosan állott végig a lábán. Amsel mindkét gólnál hibázott.” (1929 – Nemzeti)
“A Ferencváros nagy győzelemmel őrizte meg tekintélyét Jugoszláviában” (1930 – Slavia Osijek)
“A kies soroksári pályán meglepő kisszámú közönség gyűlt össze a mérkőzés kezdetére. Az utolsó percben még befut a HÉV-kocsi is, így is alig vannak többen a mérkőzés kezdetére, mint háromezren. Úgy indult a mérkőzés, hogy a Ferencváros nagy gólaránnyal győz. Az ErSo keményen és jól tartotta magát. A homokos talaj nem kedvezett a ferencvárosi csatároknak. Megint a Ferencváros védelme volt a mérkőzés hőse. Teljesen megbénította az ellenfél támadósorát. Az ErSo derekasan küzdő csatársorának azonban nem ment a játék. Henni biztos kezű kapusnak bizonyult, volt egy-két bravúros védése. Rudas jól állt a lábán, sokszor a baloldalon is kisegített. Kérire sem lehet panasz. Lakat fáradhatatlan volt. Mikek pompásan feltalálta magát középen, Sárosi dr.-nak volt néhány jó megmozdulása.” (1946 – ErSo MaDISZ)
“A Népstadion dolgozói alaposan felkészültek a bajnoki hajrá legnagyobb érdeklődéssel kísért rangadójának tökéletes lebonyolítására. Kifogástalanul előkészített játéktér várta a játékosokat. Változó iramú, hullámzó színvonalú játékot hozott az év mérkőzése. Az első félidőben a Vasas fiataljai feledtették a sérülés miatt hiányzó Molnárt és Puskást. Legalább annyit támadtak a piros-kékek, mint a bajnoki címért minden erejüket latba vetve harcoló Ferencváros. Helyzet is adódott mindkét oldalon. Már ekkor lehetett látni, hogy a zöld-fehér csatárok pontosabb adogatással, céltudatosabban készítik elő akcióikat. Csak az volt a kérdés, hogy mikor sikerül megszerezniök a második gólt. Albert buktatása,s a meg nem adott 11-es miatt erre csak a második félidőben került sor. A játékidőnek ebben a részében a Ferencváros már határozott mezőnyfölényt harcolt ki. Ha Branikovits és Albert szemfülesebb, a kapu előtt határozottabb, nagyobb arányú győzelemre is szert tehetett volna.” (1968 – Vasas)
“Nagyjából az történt ezen a mérkőzésen, amire számítani lehetett: nagy volt a küzdelem, az igyekezet, s mivel a Ferencváros erősen tartalékosan állt fel, a diósgyőriek pedig túljutottak legjobb formájukon, a két csapat teljesítménye nagyon mérsékelt maradt, csak időközönként érte el a közepest. Kevés volt a játékban a tervszerűség, az ötlet, a váratlan megoldás, annál több a gépiesség. A közönség mégis elégedetten távozott, elsősorban a két pont megszerzése miatt, de azért is, mert csapata igazán nagy szívvel küzdött. A DVTK lassú ritmusú játéka nem érvényesülhetett, mert a labda pontatlan továbbítása, a kényelmeskedés mindig időt adott az ellenfélnek a közbelépésre. A tartós mezőnyfölényből pedig azért született csak egy gól, mert a csatárokból hiányzott a robbanékonyság. A Ferencváros főleg akaraterejének és Pusztainak köszönheti a győzelmet.” (1979 – DVTK)
“Apró incidens előzte meg a mérkőzést, a ferencvárosi szurkolótábor ugyanis alaposan meghógolyózta Horváth Bélát, a debreceniek kapusát. A havas, villanyfényes mérkőzés két hazai helyzettel indult. 44. percben Lisztes megszerezte élete első felnőtt NB I-es gólját. A Détárit helyettesítő ifjúsági korú irányító lefutotta védőjét, és 14 m-ről a kapus hasa alatt a hálóba gurított (1:0). Fordulás után Horváth kapus bizonytalankodása okozott izgalmat, majd az 51. percben Cigan megmozdulása. A ferencvárosi csatár ügyesen fordult le védőjéről, ám fölé lőtt. A 60. percben csaknem egyenlített a Debrecen, Szeiler kapus hibája után Pető elől tisztáztak az utolsó pillanatban a védők. Egy ferencvárosi helyzetet követően a 62. percben tíz emberre fogyatkozott hazai gárda. Lisztes ugyanis szabálytalankodott Petővel, és mivel volt már egy sárga lapja, Puhl kiállította. A 81. percben Keller szép megmozdulásának tapsolhattak a néző, a hátvéd a 16-osról elvetődve ollózta kapura a labdát, de Horváth hárított.” (1993 – Debreceni VSC)
“Határtalan lelkesedéssel, közönségszórakoztató játékkal rukkolt elő a fővárosi gárda, és ilyen arányban is megérdemelt győzelmet aratott a becsületesen küzdő zalaiakkal szemben. Zöld-fehérben pompázott a szikrázó napsütésben az Üllői úti stadion játéktere. A 16-osok környékét letakarították, azonban a hó volt az úr a pálya túlnyomó részén. Hatalmas üdvrivalgás fogadta a kivonuló csapatokat. Lisztes Krisztián utoljára (?) futott ki a Ferencváros mezében, hiszen – mint tudott – a jövőben a német VfB Stuttgart együttesét erősíti. Szerkezeti változást hajtott végre csapatán a Ferencváros vezetőedzője, Varga Zoltán. Az eddig inkább játékmesterként foglalkoztatott Nyilas Elek utolsó emberként söprögetett… — Milyen volt a vasárnapi mérkőzés? – kérdeztük a búcsúzó Lisztest. — A csapat szemszögéből könnyű, számomra viszont nagyon nehéz. Igyekeztem góllal búcsúzni. Ez nem sikerült. A lényeg az, hogy a gárda győzött. Sokat köszönhetek a Ferencvárosnak és a közönségnek.” (1996 – ZTE)
Vélemény, hozzászólás?