A Fradi naptára, február 21.
Évfordulók:
22 éve született Baráth Péter
81 éve született Katona Sándor
75 éve született Mezei Béla
108 éve hunyt el Puskás Ferenc
KATONA SÁNDOR az 1964-es tokiói olimpián aranyérmet nyert magyar labdarúgó válogatott és a Bp. Honvéd balszélsője három évvel később igazolt a Fradiba. A váltásról igy mesélt: — Nem bántam meg, óriási csapathoz kerültem. Öt év alatt kétszer nyertünk bajnokságot, valamint óriási nemzetközi meccseket játszottunk. Még VVK döntőt is! Ez volt a csúcs, labdarúgó-pályafutásom legcsillogóbb időszaka. Sok jó barátot szereztem és egy életre szóló élményanyagot…103 tétmérkőzésen szerzett 11 gól zöld-fehérben. Két magyar bajnoki cím birtokosa a Fradiban és tagja volt az 1968-s VVK döntős csapatnak. Lakat doktor távozása után már csak epizódszerep jutott a szélsőnek. — Akkor azt hittem, hogy ez a gyönyörűség sohasem múlik el. Ám az élet a futballistákkal egyszer mindig nagyon könyörtelen… – mondta, majd a WM Egyetértéshez igazolt.
Mérkőzéseink ezen a napon:
1904. FTC – BTC 2:0, NB1
1909. FTC – Typographia 2:1, NB1
1915. FTC – NSC 11:0, Edzőmérkőzés
1926. 33 FC – FTC 0-0, NB1
1937. Phöbus – Ferencváros 3-2, NB1
1943. Ferencváros – Lampart 6:0, Edzőmérkőzés
1954. Bp. Kinizsi – Bp. Haladás 3:2, Edzőmérkőzés
1960. Ferencváros – KS Lodz 6:2, nemzetközi barátságos
1962. Ferencváros – Pilisi Bányász 6:0, Edzőmérkőzés
1967. Eintracht Frankfurt – Ferencváros 4:1, VVK
1968. Crvena Zvezda – Ferencváros 2:0, Nemzetközi torna
1973. Dunaújváros – Ferencváros 3:1, MK
1979. Ferencváros – Balassagyarmat 6-2, MK
1987. Váci Izzó – Ferencváros 3-1, Edzőmérkőzés
2001. Ferencváros – Ostrowiec 6-1, nemzetközi barátságos
2004. Ferencváros – Bp. Vasas 2-0, Edzőmérkőzés
2007. Rapid – Ferencváros 1-2, nemzetközi barátságos
2015. DVSC – Ferencváros 0-0, Edzőmérkőzés
Összes díjmérkőzés: 11 mérkőzés, 6 győzelem, 1 döntetlen, 4 vereség, 28-19 gólkülönbség
Ezen a napon játszotta első díjmérkőzését a csapatunkban:
1973. Ebedli Zoltán
1973. Kelemen Gusztáv
Ezen a napon játszotta utolsó válogatott mérkőzését az FTC csapatából:
2004. Dragóner Attila
2004. Tököli Attila
“A M. L. Sz. által kiírt I. osztályú bajnokság tavaszi fordulójának első mérkőzése eseményszámba megy. Nem kisebb ellenfelek, mint a Budapesti Torna-Club és a Ferenczvárosi T.-C. állanak egymással szemben; az 1901. és 1902. évi bajnoki csapat az 1903. évi bajnoki csapattal. A mai mérkőzés így nemcsak ezen okoknál fogva bír érdekességgel, hanem jelentőségénél fogva is, hiszen a két legjobb magyar csapatnak a bajnokságért való küzdelméről van szó s nincs kizárva az a körülmény, hogy a mai mérkőzés eredménye nagy befolyással lesz az idei bajnokság sorsára. Ép ez oknál fogva mindkét csapat legjobbjait állítja sorompóba, s ha a mai matchet energikus bíró vezeti s a játékosok is a fair játékmodor keretében maradnak, úgy a saisonnak talán legszebb és legélvezetesebb matche lesz. Győztest tippelni bajos; mindkét csapat egyenrangú qualitásokkal rendelkezik s akár az egyik, akár a másik félé a győzelem, annak eldöntésében kétségkívül szerencse játszik közre. Leginkább eldöntetlen vagy nagyon csekély goal differentiájú eredményre számíthatunk.” (1904 – BTC)
“Kis hijja, hogy a bajnokság utolsó helyén álló csapatnak a vezető helyen levő csapat feletti győzelméről nem adhatunk számot. A Typographia e napon oly lelkesen, de oly szerencsével is játszott, minővel akár a győzelmet is megszerezhette volna. A ferenczvárosiak az első félidőben fölényük tudatában lanyhán dolgoztak s midőn a második halftimeben komolyan neki láttak a játéknak, már majdnem késő lett. A FTC-on is látszott a tréninghiány s hogy nem érte még el őszi formáját. A Typographia csapatát elszánt — és épugy, mint a FővTC-é — erélyes védelme jellemzi Az első gólt a 14 perczben a Typographia éri el, melyet a ferenczvárosiak csak a második félidő 29-ik perczében egyenlítenek ki. A győzelmet pedig erős munka után az utolsó előtti perczekben érik el. Az amerikai-uti pályán lefolyt matchet Izsó László (BTC) vezette.” (1909 – Typographia)
“A jövőheti bajnoki nyitány utolsó házi főpróbáján a Ferencváros a Lampart legénységével mérkőzött meg. A Ferencváros eleinte igen gyengén játszott. Főleg a csatársor döcögött. Toldi sehogy sem tudta összefogni a szárnyakat s Fintának sem ment a játék. Amikor a második félidőben Sárosi dr. állt a támadósor közepére, egyszeriben megváltozott a játék képe…A középcsatár helyén ontotta a gólokat a Ferencváros!” (1943 – Lampart)
“Ragyogóan kezdett a Ferencváros ezen a mérkőzésen. Az első negyedórában pompás csatárjátékot mutattak be a zöld—fehérek. Ötletesség, állandó mozgás jellemezte ekkor az ötösfogatot. Ez azonban nem tartott végig. A mély talaj láthatóan sokat kivett a játékosokból. Ennek ellenére jó mérkőzést láthatott a szurkoló sereg, mert a lengyel csapat a mérkőzés egyes szakaszaiban igen ötletesen játszott.” (1960 – KS Lodz)
“A gyors első gól megzavarta a ferencvárosiak amúgy sem szilárd hátsó alakzatait. Nem fogtak szorosan embert, és a megszerzett labdákból csak ritkán tudott támadás kialakulni, mert az átadások nem voltak elég pontosak, a cselek eléggé határozottak. A 44. percben született Albert-gól után még volt némi remény, hogy a második félidőre sikerül Lakat Károlynak rendezni együttese sorait. Néhány perces lelkes erőfeszítés után azonban ismét felülkerekedtek a hazaiak, és a játékidőnek egyes szakaszában valósággal kapujához szögezték a magyar csapatot.” (1967 – Eintracht Frankfurt)
“Két litván válogatott labdarúgó, Preiksaitis és Karvelis is pályára lépett szerdán a Budapesten vendégeskedő Ostrowiec csapatában az Üllői úton, a Ferencváros mégis magabiztosan verte lengyel ellenfelét. Pedig a bajnoki címre pályázó zöld-fehér együttes nem is a legjobb összeállításában lépett pályára, hiszen hiányzott a kisebb sérüléssel bajlódó Horváth Péter, aki a jól fűtött irodaház ablakából nézte társai helyenként látványos játékát. Igaz, azt is láthatta a gólerős csatár, hogy a Fradi védelme még nem eléggé csiszolódott össze. Noha csupán egy gólt rúgtak a lengyelek, feltűnt a napokban Angliában próbajátékon járt Hrutka János bizonytalankodása. A védő keveset vállalt a támadásépítésben, ráadásul többször átjátszották a vendégek. Észrevette ezt Csank János, a Fradi trénere is, aki a második félidő elején már nem hagyta szenvedni a hátvédet.” (2001 – Ostrowiec)
“A ferencvárosiak sem feledkeztek meg arról, hogy szombaton ünnepelte 82. születésnapját az egykori Vasas-játékos, majd edző, illetve szövetségi kapitány, Illovszky Rudolf, aki saját elmondása szerint először járt a Ferencváros öltözőjében.” (2004 – Bp. Vasas)
Vélemény, hozzászólás?