A Fradi naptára, március 9.
Évfordulók:
46 éve született Andracic, Mario
53 éve született Arany László
28 éve hunyt el Kovács I. Imre
41 éve született Leonardo Vitor Santiago
33 éve született Szabó Roland
Mérkőzéseink ezen a napon:
1913. FTC – BAK 7:0, NB1
1919. FTC – BAK 3-0, NB1
1924. FTC – UTE 2-1, NB1
1930. Admira – Ferencváros 3-5, nemzetközi barátságos
1941. Törekvés – Ferencváros 2-5, NB1
1947. Ferencváros – Újpest 1-0, NB1
1952. Bp. Kinizsi – Bp. Postás 2:1, NB1
1958. Haladás – Ferencváros 1:4, NB1
1960. Ferencváros – Bp. Helyiipar 8:1, Edzőmérkőzés
1966. Ferencváros – Z. Danuvia 10:1, Edzőmérkőzés
1969. Bp. Honvéd – Ferencváros 2:3, NB1
1972. Ferencváros – Zeljeznicar 1:2, UEFA
1977. PMSC – Ferencváros 2-2, MK
1983. 22. sz. Volán – Ferencváros 2-5, MK
1985. Ferencváros – Eger 1-0, NB1
1991. Ferencváros – Újpesti TE 1-0, NB1
1993. Bátaszék – Ferencváros 0-7, Edzőmérkőzés
1998. BVSC – Ferencváros 0-1, NB1
2010. Paks – Ferencváros 1-1, Ligakupa
2016. Békéscsaba – Ferencváros 0-1, NB1
2019. MTK – Ferencváros 1-3, NB1
2023. Bayer 04 Leverkusen – Ferencváros 2-0, EL
Összes díjmérkőzés: 19 mérkőzés, 15 győzelem, 2 döntetlen, 2 vereség, 48-20 gólkülönbség
Ezen a napon játszotta első díjmérkőzését a csapatunkban:
1919. Kovács Elemér
2010. Schembri, Andre
Ezen a napon játszotta utolsó díjmérkőzését a csapatunkban:
“A szív és lelkesedés nyerte meg a döntő jellegű mérkőzést a zöld-fehér színeknek. Ha a futballbajnokság második helyét eldöntő FTC-UTE mérkőzésből akarnánk futballsportunk mai nívójára következtetni, úgy bizony szomorú képet kapnánk. Valljuk meg őszintén, a mai FTC-UTE mérkőzés színvonala úgy játéktechnikailag, mint játéktaktikaialg igen alacsony nívón mozgott, s hogy a mai küzdelemben az FTC, mint az idei futballbajnokság második helyezettje került ki győztesen, azzal – sajnos -, inkább csak relatív jó bizonyítványt állított ki magáról, mint egy abszolút kitűnő oklevelet. Azt bizonyította be mai győzelmével az FTC, hogy bármilyen bajok is érjék, még mindig elég erős ahhoz, hogy az MTK után ő következzék.” (1924 – UTE)
“Szünet utáni játékával biztosan győzött a javuló Ferencváros…A villamoson, a Hungária útra menet megállapította a Törekvés egyik híve: — Mindig akkor esik az eső, amikor mi a Ferencvárossal játszunk s a csúszós pályán végül is mindig a Fradi játszik velünk…Dimény Lajos: — Jóiramú, változatos mérkőzés volt. A II. félidőbeli játékunk alapján megérdemelten nyertünk…” (1941 – Törekvés)
“Mire elkezdődik a nagy mérkőzés, már több mint 30.000 néző övezi a játékteret. Az öltözőben a játékosok egybehangzóan a talajt dicsérik. — Ilyen pályán lehet majd gurigázni – jegyzi meg Zsengellér. Az Újpesti vezetők arra érik a játékosokat, hogy ne rettenjenek meg a zöld-fehér meztől. — Gondoljátok azt, hogy a Testvériség ellen játsztok, hiszen annak is zöld-fehér a színe – mondja Kármán intéző…A Ferencváros oldalán is nagy az izgalom. — Nem bánom, ha a félidőben az Újpest vezet, csak a végén nyerjük – jegyzik meg Nagy elnök. Lakat nagyon érdeklődik, hogy Laborcz és Nagymarosi játszik-e. Amikor megtudja, hogy nélkülük áll fel az Újpest, némileg megnyugszik…Az Újpest vonul ki először, enyhe taps fogadja, amint megjelenik a Fradi, a taps óriásivá fokozódik…A második félidő 16. percében Szabó-Sárosi-Gyetvai a labda útja, Gyetvai két lépést tesz a labdával és nehéz szögből, mint egy 10 méterről nagy lövést küld a jobbsarokba…A gól után a ferencvárosi közönség nagy biztatásba kezd. A Ferencváros nyugodtan játszik, az újpestiek sokat kapkodnak és alig sikerül a félvonalon túljutniok.” (1947 – Újpest)
“Régi bölcselet a labdarúgás háztáján az, hogy nem mindig az nyeri a mérkőzést aki a szép focit játssza, hanem az, aki a több gólt lövi…Ez igazolódott be Szombathelyen is. Annak ellenére, hogy Fenyvesi Máté elég gyorsan lehűtötte a kedélyeket, de a vezetésünk után teljesen átadtuk a “labdát” a hazaiaknak, aki éltek is a felkínált lehetőséggel és a félidő további időszakában gólhelyzetek sokaságát dolgozták ki – melyeket ki is hagytak. Olyan nyomás nehezedett a Fradi kapujára, hogy a gólszerző is kénytelen volt “visszavonulni” és besegíteni a hátvédek munkájába. A második félidő ugyanúgy folytatódott, nyomtak a hazaiak, de ismét érvényesült a “szabályzat” és Vilezsál góljával már kettővel vezettünk. Miközben a hazai szurkolók lest reklamáltak, lenn a pályán Czigony pazar fejesgóljával visszaadta a reményt. A remény nem élt túl sokáig, hiszen Molnár saját kapuját vette célba, a végén Fenyvesi Máté újból betalált, mely után már egy pillanatig sem kérdéses, hogy ki nyeri meg a mérkőzést.” (1958 – Haladás)
“Minta akció — minta gól. Mindez a mérkőzés 23. percében. Juhász pompásan indította Szőkét, akinek félmagasan belőtt labdáját Albert előrevetődve fejelte a bal sarokba. Pillanat műve volt az egész. Még a Honvéd szurkolók is elfelejtettek bosszankodni, olyan szép volt…2:2-es félidei eredmény után az 55. percben közvetett szabadrúgásból Rákosi Albert fejére ívelt, a válogatott csatár fejjel önmagát szöktette, aztán kapura csúsztatta a labdát. Bicskei későn jött ki, csak belerúgni tudott a labdába, Juhász ott termett és a kapu közepébe bombázott, 3:2.” (1969 – Bp. Honvéd)
“Óriási érdeklődés előzte meg a találkozót, még a pályát környező lakóházak erkélyein és a környező fákon is voltak nézők. Az NB-II listavezetője kezdett lendületesebben, ezt azonban Ebedli váratlan gólja megtörte. Ezután változott a kép, a vendégcsapat került fölénybe és úgy tűnt: győzelme nagyarányú lesz. Meglepetésre a szünet után pécsiek léptek fel támadólag és nagy iramot diktálva, a szurkolók fergeteges biztatás mellett kiegyenlítettek! A hajrában ugyan mindkét oldalon adódtak helyzetek, de látszott, hogy a csapatok elégedettek az eredménnyel.” (1977 – Pécs)
’91-ben ez volt az évtizedek utáni első Fradi-UTE, a ’90 augusztusi Megyeri úti 5-0-unk visszavágója, ami viszont az utolsó Fradi-Dózsa volt.