A MLSz. VI. r. közgyűlése
— Kárpáti Béla a MLSz. elnöke. —
Február 5-én tartotta VI. r. közgyűlését a Magyar Labdarugók Szövetsége a Röser-féle tanintézet dísztermében. Ezt a közgyűlést különösen ünnepélyessé avatta a MLSz. azáltal, hogy ezen ünnepelte a magyar labdarugó-sport tizedik évét. Ünnepi cselekedetnek méltán szánta a szövetség a hat éven üt vállalt erkölcsi kötelezettségének lerovását a bajnokcsapatokkal szemben a bajnoki érmek kiosztása által. Sajnos, a közbejött vis major megzavarta a szép tervet. Az érem acélformája munkaközben megrepedt s igy az érmek nem készülhettek el. így csak azokat ünnepelte a szövetség, akik ezelőtt 10—12 évvel a labdarúgás csiráját elültették hazánkban. A BTC.-ot, Stobbe Ferencet, Rag Ferencet, Iszer Károlyt s az első egyleteket: a Műegyetemi FC.-ot, a MUE.-t, MAC.-ot stb. így is komoly és ünnepélyes lefolyású volt a közgyűlés: olyan, amilyen eddig kevés volt.
Legfontosabb eseménye a közgyűlésnek a megüresedett elnöki szék betöltése volt. Banovits Kajetán min. tanácsos, a szövetségnek éveken át hatalmas sikereket elért elnöke, kinek oroszlánrésze van abban, hogy a szövetség annyi viszontagság után végre megszilárdult, végleg nyugalomba vonult most s hivatala után letette ezt a tisztségét is. A veszteség súlyos. Mert Banovits nemcsak előkelő társadalmi állást és nagy egyéni súlyt, hanem páratlan ügyszeretetét és nagy szakértelmet is képviselt. Igen nehéz feladatnak látszott az elnöki szék méltó betöltése: pedig íme Kolumbus tojása volt. A MLSz. előtt álló munka irányítására, az építésre, a terjeszkedésre jobb vezetőt, mint Kárpáti Bélát valóban alig találhatott volna a magyar szövetség. Ott volt. a szövetség alapitói, sőt az eszme fölvetői között és az első lépéstől a mai pillanatig a szövetség minden munkájából kivette az oroszlánrészt. Az ő személyével igazán a munka jutott az elnöki székbe, melynek komoly munkaszeretetével, lelkesedésével, mindenek fölött pedig nagy szakértelmével díszére fog válni. Kárpáti Béla ezzel egy nagy fontosságú hely betöltésére lett hivatott sportéletünkben és mi tudjuk, hogy be is fogja tölteni. (…)
*
Kárpáti Béla. A MLSz. új elnöküt kapott: Kárpáti Béla személyében. A választás sportkörökben osztatlan rokonszenvei találkozott, mert Kárpáti Béla rokonszenves egyéniségével és nagy sporttevékenységével azok közé a ritka sportemberek közé tartozik, akiknek nincsenek ellenségeik. Nem kell őt fölfedezni a magyar sportközönség előtt: mégis közöljük életrajzát, mely a legtanulságosabbak egyike.
Kárpáti Béla, felső kereskedelmi iskolai tanár, tart. honvédfőhadnagy sz. k. v., székesfőv. törvényhatósági bizottsági tag, 1861-ben született Temesváron. Tanulmányait Budapesten a paedagógiumban és az egyetemen végezte, hol tanár oklevelet nyert. 1882 óta áll a székesfőváros szolgálatában és jelenleg a IX. kerületi felső kereskedelmi iskolában mint rendes tanár működik.
Sportbéli működését már kora ifjúságában kezdette s a testgyakorlás iránti szeretetből, a tornázásből is főgimnáziumi tornatanári oklevelet nyert. 1882 óta áll a székesfőváros szolgálatában működött a főváros egyik leánynevelő intézetében. A tornászat és sport minden ágát kultiválta. Egyike volt a főváros legelső kerékpározóinak, részt vett több kerékpáregylet megalapításában, sikereket ért el mint versenyző is és hazánk egyik legjelesebb kerékpározója, Philipovics Emil társaságában nagyobb kerékpáros túrákat is tett. Több éven át lelkes elnöke volt a Budapesti Kerékpár Egylet 1882-nek is és eben a minőségében érdemeket szerzett magának a Kerékpáros Szövetség megalapítása körül is. Az evező sportot is művelte, tagja volt annak idején a Hunnia Evezős Egyletnek is és mint ilyen az akkor rendezett evezős versenyekben is tevékeny részt vett. A vívósportot is szép sikerrel űzte, mint Halász Zsiga vívómester egyik szorgalmas tanítványa. A FTC.-nak alapítása óta tagja, majd alelnöke és a football-osztály fáradhatlan vezetője. Mint a football sport lelkes hive, egyike volt a MLSz.-nek legbuzgóbb megalapítóinak; ez utóbbinak kezdettől fogva igazgatósági tagja, 4 éven át alelnöke, jelenleg elnöke. A sportirodalomban is tevékeny részt vett. Egyik napilapnak több éven át a sportrovat vezetője volt, a „Herkules” cimü sportlapnak jelenleg is nagytekintélyű dolgozótársa. Önálló munkája „Az ifjusági játékokról” címmel, külön kiadásban is megjelent 1805-ben.
(Nemzeti Sport, 1907. február 10.)
Vélemény, hozzászólás?