Furmann Károly
Igen jó képességekkel megáldott labdarúgó volt. Tökéletes technika, pompás helyezkedés, ötletesség, könnyedség és példás sportszerűség jellemezte a játékát. Két hiányosság akadályozta meg abban, hogy a legnagyobb fedezetek közé emelkedjen: nem volt elég gyors és erőteljes. Passzolni viszont úgy tudott, ahogy kevés magyar fedezet.
Furmann az FTC saját nevelésű játékosa, aki egész pályafutása alatt csak a Fradiban szerepelt! Több mint háromszáz mérkőzésen viselte a zöld-fehér mezt és a nagy technikájú fedezetjátékos sikeres évtizedet töltött a futballpályán. Ravasz, csúsztatott átadásaiért kapta a “Csuszti” becenevet. A 100%-os bajnokság tavaszán vonult vissza.
Később a Gschwindt likőrgyár cégvezetőjeként dolgozott, majd sportvezetőként is tevékenykedett: az 1948/49-es idényben a labdarúgó szakosztályt vezette. Ott volt 1956-ban, amikor kimondták, hogy ismét FTC a klub neve…
Idős korában pedig minden Üllői úti meccsen ott szurkolt a késői utódoknak. 1976-ban nyilatkozta:
– Egy 1928 májusi sorozatra emlékszem vissza a legszívesebben. Elkaptuk pár napon belül a Slaviát, az angol bajnok Blackburn Roverst, azután a Viennát. Azt hiszem, a fedezetsor nagyon jó formában volt, s nagy szerepet játszott a sikeres sorozatban. 1928-ban a ferencvárosi fedezetsor – Furmann, Bukovi, Obitz – szerintem Európa legjobb ilyen csapatrésze volt és szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy nagy-nagy részünk volt a Fradi kiemelkedő sikereiben. Úgy ismertük egymást, hogy akár bekötött szemmel is játszhattunk volna. Ésszel játszottunk, nem tartogattuk a labdát, a megfelelő pillanatban már passzoltunk is, így elkerültük az ellenfelekkel való ütközéseket. Sokat mozogtunk, de nem feleslegesen. A labda mindig „oda jött”, ahová mi mentünk. A futballban a dicső bizonytalanság a legfőbb vonzerő. Egy vereséget éppúgy el kell viselni, mint a győzelmet. Én, hála a Fradinak, sokkal többet örültem, mint bánkódtam!
Az egyesület 75 éves jubileumán az FTC örökös bajnoka kitüntetést kapta. Egész életében csak a Fradiban játszott. 80 éves korában is rendszeresen látogatta az FTC mérkőzéseit.
(Nagy Béla, Képessy József, Antal Zoltán és Hoffer József írásainak felhasználásával)
Nagyon nagy időszakunknak volt fontos játékosa, Isten áldja az emlékét!
Furmann Károly a nagybátyám volt. (Én 1953-ban születtem). Emlékeszem, gyerekkoromban, ha találkoztunk, mindig nagyon csöndes, nyugodt ember volt. Röviden, tömören beszélt, kicsit tartottunk is tőle, mert azt hittük nagyon szigorú, morózus ember. A felesége egy tündéri nő volt, fantasztikusan bőbeszédű, humoros, kitűnő háziasszony, híres kozmetikus. Azt hiszem, ő ismerte egyedül Guszti (Csuszti) bácsit. Imádta a férjét, és a nagybátyám is őt. Focista múltjáról nekünk gyerekeknek szinte soha nem beszélt, így utólag azt hiszem végtelen szerénysége miatt nem emlegette a dicsőséges múltját. Azt tudtuk róla, hogy minden Fradi meccsen kint van. Édesapám mesélte, hogy mikor ő gyerek volt (1935-ben született), a budapesti bicikli kölcsönzőkben mindig ingyen bérelhetett biciklit a bátyjával, mert tudták róluk, hogy “Csuszti” bácsi unokaöccsei.
Ez a néhány gondolat jutott most eszembe a nagybátyámról. Sajnos ma már csak a sírjához tudok kimenni, pedig szívesen látogatnám akár minden nap is az Ipar utcai lakásában.
Kedves J-né Furmann Éva! Olyan szép, amit írt! Azt hiszem, ebben is egyedülálló ez a honlap … jó lenne továbbfejleszteni, hisz a Fradi mindig egy NAGY CSALÁD volt!!! Javaslom, kérem, hogy “Csuszti” bácsival kapcsolatos minden emlékét küldje meg a szerkesztőségnek! Nekem a T. szerk-hez semmi nexusom, csak egyszerűen gyönyörködő olvasója vagyok a világ legszínvonalasabb szurkolói lapjának … Kérem, kedves Éva, ha valaha olvassa e sorokat, írja meg, küldje meg emlékeit … Ha “Jozefék” győznék kapacitással, létrehoznak egy külön honlapot “Fradi-család” címmel, ahol nagy és legendás Fradisták leszármazói osztják meg személyes, lelki és tárgyi emlékeiket a többiekkel …
Kedves Éva, én is csak csatlakozni tudok Lacimadár felhívásához!