A Gabrovitz fivérek
Gabrovitz Kornél (1873. április 1., Budapest – 1947. december 24., Budapest).
“Az egykori Mester utcai diák Prágából hazaérkezve, tisztán látta a századvégi sportviszonyokat. A prágai Slaviánál már megismerte a klubéletet és hazaérkezve kiadta a jelszót: alakítsunk mi is klubot a Ferencvárosban! Elsőként a végzős Mester utcai diákokat toborozta, majd a kerület polgárait mozgósította. És amikor elérkezett az idő a klubalapításra, felkérték Dr. Springer Ferencet, a IX. kerület ismert ügyvédjét a vezető szerepre. Az FTC klubalapításának gondolata és az első lépések Gabrovitz Kornélt dicsérik.” – írja az idősebbik Gabrovitz testvérről Nagy Béla A Fradisták Futballmezben I. kötetében.
A Gabrovitz családdal kapcsolatban egy legendát is ismerünk. Gebauer Imolát idézzük: “Szintén családi hagyomány, hogy az FTC eredeti színe a lila-zöld volt, mégpedig azért, mert az egyik alapító tag, Gabrovicz Kornél, aki a tulajdonos Stefánia nevű lányának udvarolt, színes karikákat dobott a biliárdasztal zöldjére menyasszonya elé, aki a zöld mellé a lilát választotta. Sapkát-sálat is a Gebauer-lányok horgoltak a játékosoknak, ám a mezek színe a mosásban kifakult, és így változott az ismert fehér-zöldre a klub színe.”
“Amikor kialakult a “Tizenegyek bandája”, már a zöld-fehér színt vallották magukénak, és ez lett az FTC hivatalos színe az 1899-es megalakuláskor.” – teszi hozzá Nagy Béla.
(A Gebauer-családnak jelentős szerepe volt a kezdetekkor. Gabrovitz Kornél menyasszonya, 1900 augusztusától a felesége Gebauer Stefánia, az alapítók egyikének, a “kávés” Gebauer Józsefnek a lánya volt. A Gebauer-kávémérés 1909-ig az FTC klubirodájaként is szolgált. „A labdát és a kapufélfákat minden meccsre a Gebauer kávéházból szállították ki a Rezső térre, majd a lágymányosi gyepre.” – írta Nemzeti Sport 1925. márciusában.)
Gabrovitz Kornél csak rövid ideig játszhatott az általa is létrehozott egyesületben. 1901-től segédtanári állást kapott Erdélyben és egy kőfaragó iskolában tanított Zalatnán, így díjmérkőzésen nagy valószínűséggel már nem – a sportsajtó alapján sem – szerepelt.
1925-ben az FTC tiszteletbeli tagjává választotta.
*
Gabrovitz Emil (1875. június 3., Budapest – 1947. június 5., Budapest)
1898-tól a BTC tagjaként több sportágat is űzött (kerékpározott, atletizált és futballozott is), de bátyjával együtt ő is jelen volt az FTC alakulásakor, később a klub választmányának tagja is volt.
Kornél és Gábris alkotta az első barátságos mérkőzés(ek) ferencvárosi hátvédpárját. 1900 és 1902 között számtalan mérkőzésen szerepelt, de bajnoki mérkőzésen csak az 1901-es idényben.
1902-től a Budapesti Posta- és Távírda-tisztviselők SE egyesületben (ugyanis a Postánál kapott hivatalnoki állást…) rúgta tovább a labdát (a nemzetközi meccseken azért vissza-vissza tért az FTC-hez…). A Postásoktól került be az első válogatott tizenegybe is.
“Hatalmas felszabadító rúgásaival kápráztatta el a magyar labdarúgás őskorának híveit. Hosszú lábával elérhetetlennek vélt labdákat is elkanalazott ellenfelei elől.” – írja róla az Antal-Hoffer szerzőpáros az Alberttől Zsákig c. könyvében.
Az FTC-t később sem hanyagolta el: a klub első teniszversenyén, 1903. októberében Gabrovitz Emil nyerte a férfi egyest ill. a győztes férfi párosnak valamint az ugyancsak az élen végzett vegyes párosnak is tagja volt!
Fia, Gábori Emil, mint sokszoros tenisz-bajnok írta be nevét a magyar sport történetébe.
A labdarúgást később felváltotta a játékvezetés és számtalan bajnoki és nemzetközi mérkőzést dirigált.
Klubjai: BTC (1898-), FTC (- 1901), Postás (1902-)
(Fotók: Gabrovitz Zoltán családi gyűjteményéből)
Minden kezdet egy vég is. Minden vég egy kezdet.
Karàcsonyra -- màr 2022-ben -- ùjbòl a Fradi kezdetéhez térünk.
Bàr sok dolgokkal végzett a történelem.
A Fradi körüli lelkesedéssel a történelm sem tudott végezni.
Köszönöm szépen. Mindenképpen tiszteletem teszem a sírnál. Ő volt az első, aki tett szerettet csapatunk létrehozásának érdekében. Az én szemeben Ö a legnagyobb!
Kedves Barátaim! Van arról információnk, hogy Gabrovitz Kornél hol nyugszik. A választ előre is köszönöm.
KEDVES URAM !
Amennyiben jelentkezik, nagyon szívesen segítek Gabrovitz Kornél sírja ügyében.
Üdvözlettel Gabrovitz Zoltán
Kedves Gabrovtz Úr! Örömömre szolgál, már az is, hogy az általam a legősibb alapító leszármazottjaként levelez velem.
Szeretném egyszer a sírhelyet felkeresni, hogy leróhassam tiszteletem, amit minden igaz Fradistának meg kellen tennie.
A szerkesztők talán segítenek a e-mai címem megadásában, mert a nyílt felületre azért nem írnám ki.
Kedves Uram ! Ezer bocsánat, de csak ma láttam válaszát sírhely ügyben.
Megpróbálom odavezetni. A Rákoskeresztúron az Új köztemetőben van eltemetve, a Gebauer családi kriptában a feleségével együtt. A főbejáratnál egyenesen kell befelé menni és kb.700 m után van egy kör alakú kiszélesedés, amit kripták szegélyeznek. Itt van bal oldalt a Gebauer kripta. Amennyiben nem járna sikerrel és kéri, megadom a telefonszámom.
Üdvözlettel Gabrovitz Zoltán
sou gabrovitz mas não tenho informações sobre origem
Gabrovitz Kornélra minden igaz Fradistának tisztelettel és szeretettel kell megemlékeznie. Nélküle és testvére nélkül, nem lenne a mi hőn szeretett Ferencvárosunk.
Csak pár meccset játszottak a Fradiban, még is klubunk egyik legnagyobb alakjai.
Nagyon hálás vagyok ezért a cikkért. A lila nyilván csak egy fatális véletlen következtében kerülhetett képbe…
UTÓLAG is HÁLA a GABROVITZ-fivéreknek !
Meu sobrenome é Gabrovitz, será que sou descendente deles ?
Tisztelt K@rcsi !
Őszintén örülök a fentieknek ,mivel nem szokták, sőt egyáltalában nem emlitek a nagypapámat a Fradi megalakulásával kapcsolatban.Minden ismert forrás szerint a mai Fradi nélküle nem létezne.Szerintem és nem akarok senkit sem megbántani de az egyesület megalapításának gondolata és az alapítási döntés a vendéglőben vagy a kávéházban született meg,kiegészitve még az ott választott vezetőségi / Malaky,Weisz,Békés,Varsányi/tagokkal. Ő nélkülük semmi nem történt volna. Az ezt követő Dr.Springer Ferenc korszak már egy másik történet, amellyel beírta a nevet a klub örök történelmébe.
Még egy kiegészitésem lenne-- Gabrovitz Emillel kapcsoltban.Az biztos,hogy nem Budapesten és nem 1947-ben halt meg, de ez egy másik történet.
Még egyszer köszönöm a megemlékezést.
Gabrovitz Zoltán
Tisztelt Gabrovitz Úr!
E-mailben reagálok.
Tisztelt Gabrovitz Ur!
Mint tudjuk Gabrovitz Emil az egyike volt azon játékosoknak akik szerepeltek az első hivatalos válogatott mérkőzésen Bécsben. Kérdésem a következő: Nem maradt véletlenül a családi hagyatékban olyan fotó ami erről a meccsről készült? Tisztelettel: Kapási Attila -- gyűjtő.
Kedves Gabrovitz Zoltán!
Igazán büszke lehet a nagyapjára.
“Még egy kiegészitésem lenne-- Gabrovitz Emillel kapcsoltban.Az biztos,hogy nem Budapesten és nem 1947-ben halt meg, de ez egy másik történet”
Esetleg ezt kifejtené részletesen, nagyon érdekelne.
Kedves Gabri Lóránt !
Figyelmetlen voltam éveken keresztül de amennyiben még érdekli a másik történet szívesen
válaszolok rá.
ÜDVÖZLETTEL Gabrovitz Zoltán