Hidegkuti Nándor
Hidegkuti Nándor (1922. március 3., Budapest – 2002. február 14., Budapest), az Újlaki FC (1934-40), a Gázművek (1940-43), az Elektromos (1943-45), a Herminamezei AC (1945-46), az MTK, a Textiles, a Bp. Bástya és a Bp. Vörös Lobogó (1947-58: 302 bajnoki / 222 gól; három bajnok- és egy kupagyőztes csapat tagja; a kék-fehérek legeredményesebb góllövője; az év játékosa: 1953) csatára 381 bajnoki találkozón 260 gólt szerzett, 1945 és 1958 között 69 mérkőzésen volt válogatott és 39-szer volt eredményes. Tagja volt az 1952. évi olimpiai tornán arany- és az 1954-es világbajnokságon ezüstérmet nyert, valamint az 1958. évi világbajnokságon szerepelt magyar együttesnek. Az MTK örökös tagja.
Az „aranycsapat” kivételes képességű középcsatára, a magyar labdarúgás legkiválóbb játékosainak egyike. Sokoldalúságára jellemző, hogy a válogatottban a támadósor valamennyi helyén szerepelt. Igazi működési területe a hátravont középcsatár szerepköre volt. Fénykorában a világ legjobb csatárai között emlegették. Technikailag és taktikailag tökéletesen képzett, rendkívül ötletes, munkabíró, gyors és fejjátékban is igen jó labdarúgónak bizonyult. Sikerekben gazdag pályafutásának egyik érdekessége, hogy harmincadik életévén túl „érett be”. Ekkor derült ki, hogy a mezőnyjátékban képes a legnagyobb és leghasznosabb teljesítményre. Bozsik és Puskás mellett a válogatott csapat egyik karmestere lett. Ez a feladat azonban nem csökkentette játékának eredményességét. Ebben a szerepkörben ért el három gólt az élete legkiemelkedőbb játékát jelentő, 1953. november 25-i, Anglia elleni 6:3-as találkozón. „Az évszázad mérkőzése” mellett még két alkalommal szerzett három-három gólt (1947. Bulgária 9:0 és 1951. Finnország 8:0).
A népszerű „öreg” a tényleges játéktól való visszavonulás után Olaszországban (KEK győztes ill. döntős valamint kupagyőztes a Forentinával) és itthon jelentős sikereket ért el edzőként is. 1963 őszén a Győri Vasas ETO együttese az ő szakmai irányításával szerezte meg a bajnoki címet.
(Antal Zoltán és Hoffer József írásainak valamint az MTK kiadványainak és a Ki kicsoda a magyar sportéletben? c. könyv felhasználásával)
YSE, sosem hallottam ezt a sztorit, de olyan érdekes, szinte biztos, hogy igaz. Lehet, hogy nálunk úgy megújult volna az “Öreg”, (mint számos más focista), hogy most mi is a legendáink között tartanánk számon. Egyszer Kovács Kálmán mondta, hogy minden magyar labdarúgó, legyen bármilyen szurkoló is, legalább egyszer lejátszott a gondolattal, hogy milyen lehet a Fradiban játszani… Bozsik, Puskás, Szusza, Sándor, Göröcs, Bene, Mészöly, Farkas Jancsi, Törőcsik, Détári (akinek össze is jött), stb. Persze, akkoriban ez Istenkáromlásnak minősült, ha valamely “rendszerkedvenc” csapatot valaki ott akarta volna hagyni sokkal kisebb pénzért, pusztán a szurkolók szeretetéért.
1954/55 fordulóján szurkolói körökben arról beszéltek, hogy átigazol hozzánk. Ez több volt egyszerű pletykánál, mert magam is olvastam az akkori Képes Sportban egy eléggé rejtélyesen, de mégis egyértelműen fogalmazott nyilatkozatát
Az ügy hátterében az volt (mint jóval később megtudtam), hogy ellentétbe került a klub vezetésével (valamelyik vezetőjével?) és megsértették. Erre közölte, hogy akkor ő elmegy a Fradiba (bocsánat Kinizsibe).
Természetesen a mindenható OTSB nem engedhetett meg egy ilyen ha nem is világra, de mindenesetre béketáborra szóló botrányt, és ráreccsentettek a Lobogó vezetésére, hogy békítsék ki Hidegkutit. Ez meg is tortént, és így minden maradt a régiben.
Közben előkerült egy fotó, amikor is Kinizsi színekben egy edzőmérkőzésen játszik.
http://www.agt.bme.hu/varga/foto/obudai/hidegkuti-n.html
Bocs, az előző hozzászólásomban vétett kapitális baki miatt, természetesen vasárnap, csak úgy vagyok, mint kisgyerek a karácsonnyal, alig várom, bár már holnap lenne. Feltettem egy kérdést egy lilavérű barátomnak: A stadionmagazinjuk címe ezentúl “0-6” lesz? ::)) Szép öröm a káröröm!
Köszönöm a választ, persze, utánanézhettem volna magam is, de (hál’ Istennek) akkora és olyan bőségű adattárat kezeltek, hogy sokszor csak bolyongok, hiába ez a kedvenc weblapom. További jó munkát Nektek, szombaton pedig remegjen mindenki, aki lila!!!
“lacimadár”:
http://www.tempofradi.hu/adattar/jatekosok/vegyes-merkozeseken-palyara-lepo-jatekosok
Micsoda játékos volt! Az egyik legnemesebb elenfelünk! Az ilyen ellenfelek tettek naggyá bennünket is. Isten nyugosztalja a világ valaha élt egyik legkiválóbb csatárát. Csak kérdezem, hogy miért került bele az összeállításba? Mikor játszott a Fradiban? Valamelyik túrameccsen?
http://www.tempofradi.hu/1947-xii-8-ferencvaros-mtk-vegyes-norkopping-20
Hidegkuti rövid u!
A sportsajtó egyik fele szerint, a másik fele szerint pedig hosszú.
A lexikonokban ugyanez a helyzet. 🙂
Valójában a neve eredetileg >Hidegkuthy< volt, de -- nemegy más sportolóhoz hasonlóan -- ő is kénytelen volt "demkoratikus" formában használni…
Dvornik Nándor néven született.
http://www.pannoniaterra.hu/aukcio/45/546
Ezt magyarosította édesapja, amikor vitézzé avatták.
A papa halotti anyakönyvi kivonatában is Hidegkuti van.
Más forrást én nem találtam.
Én innen tudtam meg:
” A visszavont gól után Kállait és vitéz Hidegkuthyt kiállítottam…”
https://www.nemzetisport.hu/sportnaptar/vitez-hidegkuthy-es-a-levonulos-botrany-2072955
és innen
“A Hidegkuthy család sarja (a polgári származásra utaló nevet később igazították a rendszerhez, és változtatták Hidegkutira) az óbudai Margit Kórház melletti, Bécsi út feletti (néhány száz méterre a mai Puskás Pub!) grundokon kezdte el a futbal
https://www.fourfourtwo.hu/legendas-grundok/hidegkuti-a-mai-puskas-pub-kozeleben-nott-fel-95521/
Ha tévesek az adatok, lelkük rajta