Közelmúltunk – 1987 tavasz
1986 őszi beszámolónkat azzal fejeztük be, hogy a nem éppen sikeres ősz utolsó mérkőzése után a szurkolók már azt kezdték el mérlegelni, hogy télen vajon kiket fogunk igazolni. Azzal mindenki egyetértett, hogy meg kell erősíteni a csapatot, de a szurkolók „kívánságából” végül is nem lett semmi, sőt Palkovics Siófokra való távozásával tovább gyengült a kiegészítő játékosok amúgy sem nívós létszáma.
A téli felkészülésünk sem volt emlékezetes, azon kívül, hogy játszottunk egy nemzetközi, barátságos mérkőzést a Strum Graz ellen (1:1 a mérkőzés vége, gólunkat Fischer szerezte) más jelentősebb esemény nem is történt a csapat háza táján.
Az erősítés elmaradása már magával hozta a tavaszi bajnoki folytatás eredménytelenségét. Három döntetlen egymás után (ZTE, DMVSC, MTK-VM), majd a negyedik fordulóban jött az első rangadó, a Bp. Honvéd ellen, mely azonban nem az eredmény miatt maradt emlékezetes.
Erről a mérkőzésről így ír a Népsport:
Détári tizenegyes gólját követően, az FTC javára egy meg nem ítélt vitathatatlan 11-es elmaradása után, Fischer egyenlíteni tudott, sőt Bánki bombagóljával a Fradi 2-1-re vezetett! A 72. percben emlékezetes, parádés góljával 2-2, majd nyolc perccel a befejezés előtt, egy Honvéd ellentámadás után 2-3. A Fradi legjobbjai Bánki, Pintér és Strausz voltak.
A mérkőzésen gólt szerző Bánkinak más miatt is emlékezetes volt a mérkőzés:
– Első népstadioni „rangadó-gólom” Dzurják önzetlen visszagurított labdájából esett, amit bal lábbal a jobb felső sarokba lőttem. Csak Détári miatt maradtunk alul. Parádés góljához én is csak gratuláltam…
Egy különleges barátságos mérkőzésen is pályára lépett a Fradi. Abban az időben igazi sztárcsapatnak számított Dinamo Kijev elleni mérkőzésre egy helikopterből kiugró ejtőernyős hozta a labdát, igaz a várt győzelmet nem tudta elhozni, mert a szovjet (akkor még hivatalosan annak számított) csapat 2:1-re nyert, gólunkat Fischer szerezte. A Kijevből Blohin és Rácz volt eredményes. Mindkét játékosról „illik” néhány mondattal megemlékezni, hiszen Blohin minden idők legeredményesebb szovjet labdarúgója volt és ő volt az, aki először szerződhetett „nyugati” egyesülethez profinak. Rácz Lászlót meg egyetlen Fradistának sem kell bemutatni, hiszen pályafutása vége felé, nyolc hónapig tagja volt az 1991/92-ben bajnoki címet szerző csapatunknak.
A gálamérkőzés láthatóan jót tett, mert utána azt a Tatabányát sikerült legyőzni, mely a végelszámoláskor előkelőbb helyen végzett, mint a Fradi.
A mérkőzésről az első gólunkat szerző Strausz így emlékezik:
– A fiúk a megmondhatói, hogy már a meccs előtt éreztem, hogy ezen a napon lövök egy szabadrúgásgólt! Jó formában voltam, és nagyon jókor jött a gólom, úgy tűnt hogy ez szinte sokkolta a vendégcsapatot.
Amikor már a szurkolók azt hitték, hogy talán van esély a jobb helyezés megszerzésére, egymás után jöttek a fájó pofonok. Kiesés a magyar kupából a Vasas ellenében (1:1, 0:1), és két 1:0-s vereség a bajnokságban a Békéscsabától és az Újpesttől, mely minden Fradistának a „kés a szívben” szindrómát jelenti. Majd jött egy újabb barátságos mérkőzés a svéd Karlslunds IF ellen, amelyet megnyertünk 1-0-ra, de ez a mérkőzés azért maradt meg az emlékezetekben, mert Takács László 500. alkalommal lépett pályára, míg ifj. Albert Flórián először mutatkozott be a nagycsapatban.
Az Eger (valamikor milyen jó kis kirándulásokat lehetett tenni Dobó István városába!) elleni győzelem után sikerült visszavágnunk a Vasasnak a magyar kupában elszenvedett vereségért. A mérkőzés nem csak az első félidő 25. és 32. perce közötti időszak miatt emlékezetes, hanem mert ez volt az utolsó klasszikus kettős rangadó is a Népstadionban.
Erről a speciálisan „magyar vívmányról” az idén újra fellángoltak a viták, hiszen az MLSZ megpróbálta felébreszteni szunnyadó álmából a kettős rangadók nosztalgikus világát, de olyan erőteljes elutasításba ütközött, hogy le is mondott róla. Annyit azért érdemes feleleveníteni, hogy 1953. augusztus 30-án volt a debütálás a Bp. Dózsa–Csepel (3:2) és Vörös Lobogó–Bp. Kinizsi, azaz MTK–Fradi (2:0) mérkőzésekkel. Utoljára a legtöbb néző az 1973/74-es bajnokság őszén járt a Népstadionban kettős meccsen, csaknem 80 ezer ember látta a Vasas 4–2-es győzelmét az Újpest ellen, de mi is örülhettek, hiszen csapatunk nagy csatában 2–1-re megverte a Bp. Honvédot. Magyar bajnoki mérkőzésre azóta sem látogatott ki ennyi ember a stadionba.
A bajnokságban sajnos úgy folytattuk, hogy az utolsó négy fordulóban elért három döntetlennel (Dunaújváros, Pécs, Videoton) végleg elúszott a dobogós helyezés reménye. A Siófokot még legyőztük, de a bajnokság végén az előző évi szezonhoz hasonlóan ismét csak az 5. helyen végzett a csapat. A bajnoki és MNK meccseken Dzurják 13-szor talált be, elnyerve ezzel a Toldi vándordíjat.
Az 1986/87-es szezon nem volt a legjobb évünk, ahogy a magyar labdarúgásnak sem. Az 1954-es elbukott VB-döntő, majd az 1969-es Marsailles-i „jönnek a csehszlovákok” és az 1986-os mexikói tésztás kudarcok a magyar labdarúgás legnehezebben feldolgozott eseményei voltak. A szurkolók lélektana azért különleges, mert ezen kudarcok ellenére is, bár bosszantotta a csapat ötödik helyezése, a záró fordulót követően már a jövőt kezdte tervezni.
Vajon mit hoz az 1987/88-as szezon a Ferencvárosnak? Sorozatunk következő részéből hamarosan ez is kiderül.
Csak most jutottam gép közelébe. Nagyon jó kis összeállitás, csatlakozom az előttem szólokhoz. Nekem is a 90-es évektől lesznek személyes élményeim. Kiváncsian várom!
Kedves Imre, A 2005/2006-os szezonig folytatjuk, aztán majd belekezdünk egy másik korszakba, de kerülnek fel ide is hasonló anyagok:
http://www.ftcbk.eu/category/multidezo/hoskor/
Szinte egyszerre nyomtunk YSE-vel kommentet! Úgy látszik már akkor sem volt minden rendben az igazolások területén. Érdekes, hogy 86 telén sem igazoltunk senkit. Ugye ez nemfog megtörténni 2009 telén?
Nagyon jó kis összeállítás megint. Néhány év és már nekem is lesznek személyes élményeim. Remélem nem fog nyolcvanas éveknél abba maradni a sorozat.
1987-ben már egy új “kórtünet” kezdett jelentkezni: egyre kevesebbszer sikerült (tudtunk? akartunk?) “posztra igazolni”…
Számomra ebböl az idényből 2 meccs marad emlékezetes.A honvéd elleni vereség ami az eggyik legjobb meccs volt amit a helyszinen láttam életembe.Détári gól ide vagy oda,ha Andrusch nem véd olyan fantasztikussan miénk a gyözelem.A Siófok elleni gyözelem a másik,ami a vendégek második gólja miatt maradt meg.A sifókiak játékosa,Csalos akkora gólt rugott a meccs végén a Nagyvárad-tér felöli kapuba,hogy valami hihetettlen volt.(Jagodics a dózsának rugott egy hasonlót)
a fotelszrukoló után ez a cikk legalább megnyugtatott egy kicsit. nagyon jó olvasgatni ezeket az emlékeket. akkor még gond volt az ötödik hely! de jó lenne ma is erről álmodozni.
Érdekes kérdés a nézőszám. Általában a valósághoz nem sok köze van.
1955. március 27.
Bp. Kinizsi – Bp. Honvéd 0:0. Népstadion, 100.500 (egyszázezer-ötszáz!!) néző.
1178. bajnoki, összesítve 2132. mérkőzés.
Először is a nézőszámról. A Népsport „csak” 98.000 nézőről írt – ennyi volt a Stadion hivatalos befogadóképessége. De a szektorok mögött mindenütt sűrűn álltak az emberek, és hamarosan megtudtuk, hogy mi is volt a nemhivatalos, de valóságos nézőszám. Ma a tizedével elégedettek lennénk… (Emlékezetes Fradimeccseim 03)
Hol van ehhez a nyolcvanezer???