Mitől “nagycsapat”a Fradi?
,,A poéta nem lesz, hanem születik” — ez a régi latin bölcsesség, hiába hessegetném odébb, újra meg újra eszembe jut, amíg a Sportszálló hatodik emeletén dr. Lakat Károllyal, az FTC mesteredzőjével beszélgetek. Tudom — mint minden hasonlat — ez is sántít, de ez a zöld-fehér „nagycsapat” is inkább született, mint lett. És hogy valóban nagy csapatnak született, azt talán még egyetlen periódusban sem lehetett olyan jellemző vonásokkal megrajzolni, mint éppen az idei bajnokság késhegyre menő finisében.
Állunk a 605-ös szoba erkélyén, a Feneketlen tó fölött. Délelőtt fél tizenegy van; a meccs fél ötkor kezdődik. Még nincs összeállítás. Lefelé nézünk. Váratlan mondat következik:
— A tóról a könnyűbúvárok már megállapították, hogy nem feneketlen. Az én gondjaim azok. Új csapatot kell építenem, rutintalan gyerekekkel versenyben maradnom egy régen látott izgalmakat ígérő bajnokság hajrájában.
Kölyökcsapat az élvonalban
Amit mond, hiteles és elgondolkoztató. Albert Flórián, a mi korunk Ferencvárosának — kétségtelenül — legnagyobb játékos egyénisége, súlyos sérülése következtében harcképtelenné vált. Ezenkívül hol Páncsics lett beteg, hol Szűcs „gyengélkedett”. Megsérült Juhász, Németh, Novák, Rákosi, Branikovits, Katona, Szőke. Más együttes — ennyi balszerencse láttán — talán már feladta volna a harcot. A zöld-fehérek — váltakozó sikerrel ugyan — de folytatták. „Kölyök csapattal” — ahogyan ezt az oly találékony szurkoló „nyelvújítók” perceken belül megfogalmazták. A “kölyökcsapat” az élvonalban van, harcban — három év alatt harmadszor — a magyar bajnoki címért. Mondom Lakatnak, hogy egyesek titokról, a fellengzősebbek „ferencvárosi csodáról” beszélnek.
— Nincs csoda — azt mondja. — Ferencváros van. A papák, mamák, nagypapák, nagymamák úgy hozzák az Üllői útra a gyerekeket, „beíratni”, mint az iskolába. (Ez a hasonlat nem sántít! Elvégre az FTC mesteredzője magyar irodalom szakos tanár.)
— Ezért lehetséges azután, hogy valahányszor az első csapat bajban van, csak körülnézünk a saját házunk táján. Eddig még nem csalódtunk.
Nem csalódhattak. Hiszen ez lenne a követendő út a többi egyesület számára is. (Az Újpesti Dózsa már elkezdte; a lila-fehérek szereplése önmagáért beszél!) Klubhűség, felelősségtudat, hogy a fiatal játékos reménykedhessen, rá is sor kerül egyszer, a „nagyok” helyére állhat — minden ezen múlik.
Figyelem Lakat doktort, a „tanár urat”, amint lelkesen magyaráz, érvel. Éppúgy, ahogyan a Fradiban és a válogatottban balfedezetet játszott annak idején. Az öltözéke, a „fogadóruha” segít: fehér dressz, rajta két körkörös zöld csík. Mint két zöld abroncs.
— Sokszor már azt hiszem, hogy csak ez tartja össze a csapatot! — mondja nevetve, és csodálkozik, hogy nekem feltűnt ez az elegáns szállóhoz nem divatos ruházat.
Hagyomány immár, hogy valamennyi mérkőzése előtt „egy napot — nem többet!” — a Fradi csapata a Sport Szállóban együtt tölt. Olyan ez. mint a pilótáknak a kötelező egyedüllét a repülés előtt. Csak most, a beszélgetés közben derül ki — nekik soha eszükbe sem jutott —, hogy pizsamát egyetlen fiú sem hoz. Mintha összebeszéltek volna. Egy-egy régi zöld-fehér mezben álmodják végig az éjszakát — is.
Az Üllői útra sietett
De — ahogy mondani szokták — „lássuk a medvét!” A „kölyköket”, azokat a fiatal labdarúgókat, akikre a szakvezetés mindig számíthat, ha valaki a standard játékosok közül kiesik a csatasorból.
Bálint László beszélgetésünk időpontjáig húsz alkalommal szerepelt az első csapatban. A premieren nem szerettünk volna a bőrében, illetve a 3-as számmal jelzett dresszében lenni. Azt a mezt Páncsics Miki viselte addig. Nem kis felelősség, nem csupa öröm örökség! A 3-as mez nem vallott szégyent: 1968 februárjában, a mexikói túrán 2:0-ra győzött a Ferencváros, aztán az első bajnoki meccsen, a Salgótarján ellen egy nagyon nehéz 2:2. Csak ismétlünk, ha leírjuk, hogy Bálint mind a két mérkőzésen jól játszott.
Budapesten született. 1048. február 1-én és — ha most humoreszket kértek volna — azt írnám, — alig várta, hogy 11 éves legyen. Akkor ugyanis azonnal az Üllői útra sietett. Akárcsak a többi srác nagy többsége Budapestről és a vidékről. A különbség legfeljebb annyi, hogy őt azonnal ott is tartották. Végig „rugdalta” a ranglétrát.
Az első csapatban történt bemutatkozása után fél évig egyhuzamban a legjobbak között játszott. A bizonyítvány? … A zöld-fehérek egymás után második bajnokságukat nyerték 1968-ban.
Az idézet év más tekintetben is emlékezetesen maradandó lesz az életében: decemberben megnősült. Amit még tudni kell róla: Kőbányán érettségizett, és 180 centiméter magas, egyetlen gyerek a családban.
Kezdetnek nem rossz
Megyesi István egy évvel fiatalabb: 1949. március 31-én született Csanyteleken, 15 kilométernyire Csongrádtól. Középiskoláit Békéscsabán végezte; ott kezdett focizni, az NB III-as VTSK színeiben. Leginkább balszélsőt, középcsatárt játszott. Hoffer József és Börzsei János, az ifjúsági válogatott akkori szakvezetői felfigyeltek rá. 16 éves korában — jobbhátvédként! — válogatott lett. A Kvassay Híd- és Víz-műépítő Technikumban végezte tanulmányait; ekkor már Budapesten. Szülei Csanyteleken élnek ma is. Édesapja a tejiparban dolgozik. (Jó útravaló egy futballista számárat)
Meggyesi Pista első nagy mérkőzését 1968-ban, és mindjárt a Vasas ellen játszotta. A zöld-fehérek 1:0-ra győztek. Kezdetnek nem rossz! Azóta sokszor játszott az első csapatban. De a legnagyobb élmény számára még mindig az a Vasas elleni győzelem maradt. A magassága 179 cm.
Horváth Árpád útja kacskaringósabb. Bár a fővárosban született 1948. január 21-én, tizenkét éves korában a Gamma csapatában kezdte rúgni a labdát, 16 éves korában már az első csapatban játszott. Ekkor fedezték fel a Fradi — ifi — számára. Ettől kezdve ritmikus az élete! Egy év az ifiben, egy év a II-ben, majd 1968-ban, a Videoton elleni, nagyon nehéz mérkőzésen először az első csapatban. Az eredmény: FTC—Videoton 1:0. A szurkolók most nemrég, a Vasas elleni kitűnő játékára figyeltek fel igazán. Középpályást játszott a jobboldalon, de a valóságban bejátszotta az egész pályát. Még Mészáros kapuját is jónéhányszor veszélyeztette!
— Nagyon szeretek beállóst vagy fedezetet játszani, de nem bánom azt sem, ha amivel a Gammában kezdtem, hátvédet kell játszanom.
186 cm magas, 84 kiló, a szakmája: szerszámkészítő. Egyetlen „bánata” pillanatnyilag, hogy első rádió interjúja közben „a Szepesi Gyuri bácsinak” elfelejtette említeni anyaegyesületét. Most kipótoltuk.
Versenyben a bajnoki címért
A negyedik „gyerek”, Turai Laci is 21 éves. A Valéria-telepen — a mai József Attila lakótelep helyén — született kilencgyermekes család hetedik tagjaként. 5:4 a győzelmi arány a lányok javára. Es ezen már változtatni se lehet, hiszen a papa, a nyugdíjas vízvezetékszerelő 71 éves. Laci eddig mindössze egy MNK (Szfv. MÁV) és egyetlen bajnoki mérkőzésen (Csepel) játszott egy félidőt, illetve huszonkét percet. Jobbösszekötő vagy középcsatár a posztja. De az MNK-meccsen balfedezetet játszott.
— Rokona a nagy Turaynak? A “Suttyónak”? …
— Hát itt tartanék akkor?! — kérdez vissza, olyan aranyosan fancsali képpel, hogy mindannyian nevetünk a 622-es szobában. — Százhatvannégy centi a magasságom és 54 kg a súlyom. Tessék mondani, lehet engem komolyan venni?… Pedig tudok úgy focizni, mint sokan az NB 1-ben.
Állítólag az ifiválogatott akkori edzője „nem csípte őt”, mert magas ember volt. De a mostani mester, a magyar válogatott egykori nagyon harcos, nagyon kemény balfedezete sem testmagasságával szerzett annyi dicsőséget a meggypiros-címeres, meg a zöld-fehér meznek. Valahol el kell kezdeni! Kinek könnyebb, kinek nehezebb a folytatás. A csapat is, amelynek Turai Laci tagja, elkezdte egyszer, jó néhány évtizeddel ezelőtt. Azóta a legtöbb bajnokságot nyerte, a legtöbb játékost adta a nemzeti válogatottnak, a legtöbb játékost nevelte, de kedvence is egy futballt szerető ország többségének. És ez az utóbbi tény is kötelez.
Már csak ezekért a tényekért sem véletlen, hogy az idén is „annyi balszerencse közt, s oly sok viszály után”, még mindig saját pálya nélkül is versenyben maradt a bajnoki címért vívott öldöklő harcban.
Mert igaz ugyan, hogy nagy egyéniségek nélkül nincs nagycsapat, de az talán még igazabb, hogy igazi együttes nélkül nincs labdarúgás.
Csillag István
Labdarúgás -1969 szeptember
Vélemény, hozzászólás?