Nagy Fradista felmérés
Bő két hónap feldolgozás után megszületett a fővárosi-országos felmérés eredménye! Rengeteg kitöltött kérdőív érkezett, országosan közel 2000, de a fővárosi adatok is verdesik alulról az 1000-et! Nem állítom, hogy reprezentatív a felmérés, de nagyságrendileg egészen biztos, hogy mértékadó lehet. Egyetlen ok miatt ferdülhetnek bizonyos adatok: az idősebb korosztályok száma lett alacsony minden felmérésben. Ez alighanem betudható annak, hogy 50 év felett, de főleg 70 év felett már nem mindennapos tevékenység az internetezés, ezért ehhez a korosztályhoz valószínűleg el sem jutott a felmérés lehetősége. Mert egészen biztos, hogy többen vannak az idősebb Fradisták annál, mint amit az eredmények mutatnak…
De a többi adatra minden bizonnyal lehet támaszkodni. Születtek érdekes és várható eredmények is, de lássuk is őket!
Nemek eloszlása
Viszonyítási alap nincs, nagy e a különbség vagy lehetne erőteljesebb is? Nem tudom. Az adatok önmagukért beszélnek, csak minden 10. szurkoló nő nemű Budapesten.
Az arány nem változik a budapesti eredményekhez képest.
Az összehasonlításból kiderül, hogy az országos adatok néhány tizedet javítottak ugyan a nők arányain a Budapesthez képest, de összességében ez nem számottevő.
Korcsoportok eloszlása
Tökéletes korfa lenne, ha a társadalomra vetítenénk ki. Ifjak és középkorúak abszolút többségben, gyerekek-idősek száma arányosan csökken. Esetünkben azonban nem zárható ki, hogy az idősebb korosztály elterjedtebb internet használattal nagyobb számot ért volna el.
Az összehasonlítás ez esetben már mutat érdekességeket. Több korcsoportban is van eltérés. Gyerekeket tekintve országosan nőtt igazán az kisfradisták száma, ezzel párhuzamban lehet a 36-49 év közöttiek számának növekedése is. Hiszen a kisfradistáknak nyilván vannak szüleik is… A másik ilyen párhuzam, ami viszont közel megegyező eredményt hozott országos és a fővárost tekintve is, az a 19-25 és az 50-69 évesekig tartó tartományok. A gyerek-szülő párhuzam nagy valószínűséggel jelenik meg itt is.
Alapvetően azonban kijelenthető, van utánpótlás szurkolókat tekintve, hiszen a potenciális majdani szülő korosztály – 19-25 – a szurkolók harmadát teszik ki, tehát ha ők tovább adják a Fradizmust, akkor nagyon sokáig fennmaradunk. Hiszen mi sose halunk meg…
Szurkolók eloszlása
Egy harmad – két harmad az arány. Itt várható eredmény született, abszolút többségben a pesti Fradisták.
Éppen ezért érdekes, hogy a válaszadók legnagyobb része (9,9 %) egy dél-budai kerületből került ki. A második helyezett IX. kerületet nem kell megmagyarázni. A térképen fel van tüntetve a stadion legkönnyebb megközelítését elősegítő 3-as metró és az 1-es villamos útvonala. Valamint a jelentős budapesti klubok stadionjai. A felmérést megelőzően én valamilyen olyan eredményt vártam, hogy pl. a IX. kerület körzetéből kerül ki a legtöbb szurkoló és tőle távolodva csökken. Gondoltam arra is, hogy azokból a kerületekből nyilván kevesebb szurkoló kerül ki, amiknek van “saját” csapata is. Született olyan ötlet is, hogy a metró-villamos útvonalak is befolyásolhatják az eloszlást. Az eredményeket látva igazán egyik gondolat sem nyert megerősítést…
Ami tisztán látszik, hogy a belváros a leginkább “kihalt” Fradistákat tekintve. I, V, VI, VII. kerület 0-4% között mozog. A másik jól körülhatárolható terület ami ennek az ellentéte, az Észak-Budapest. III, IV, XIII. kerület, de a XIV és II. kerület is meghatározónak nevezhető. Ezekben a kerületekben 5-8% között van a megoszlás.
Pest tengelye (XV, XVI, X, XIX, XX, XXIII. kerület) hasonlít a belvároshoz, sőt Dél-Pest még a 3%-ot sem éri el…
A metróvonalat tekintve láthatjuk, hogy nem meghatározó. A két “vége” sűrűn lakott, a “közepe” viszont egyáltalán nem számottevő. Árpád híd, Dózsa György úti megálló lehet igen aktív meccsnapokon… Ennél már jobbnak nevezhető a villamos hálózat, hiszen Észak-Budapestről indulva keresztül halad az összes jelentős kerületen, míg el nem ér a két legsűrűbben lakott kerületig. Tehát az 1-es villamoson alighanem sok Fradista érkezik meccsekre.
A rivális csapatok kerületeit tekintve viszont teljes csőd az elmélet. Egyedül a Honvéd kerülete (XIX) erősítheti az elméletet, de hogy pont a legnagyobb rivális kerületéből, Újpestről kerül ki a szurkolók majd 7%-a az borít mindent… Vasas ugyanez a XIII. kerületben. Az MTK-t hagyjuk…
Mindezek ismeretében a térképet böngészgetve mindenki megállapíthatja a saját magyarázatát az eloszlásra, amit én le tudtam szűrni, hogy a IX. és a XI. kerület földrajzi kapcsolata valamint az 1-es villamos útvonala lehet legnagyobb hatással a kerületek szurkolói számának megoszlására .
Kelet-Magyarország többségben, ennek okát tudjuk be annak, hogy Kelet-Magyarország területe nagyobb, mint nyugaté.
Teljes a Pest központúság. Budapesten a szurkolók több, mint negyede él (25,07%), de Pest megyével együtt már a 40%-ot is meghaladja az arány. Az ország többi része nagyjából arányosan oszlik el. A ritkább megyék a déli határ mentén vannak, a sűrűbben lakottak pedig az északi határ közelében. Győr, Komárom és Borsod alighanem a Felvidék közelsége miatt emelkedik ki jobban (4-5%) az átlagból (2-4%). Nógrád esete külön kezelendő, hasonló lehet Szabolcshoz és Baranyához, csak kirívóbb. Nyilván a salgótarjáni csapat ragadja magával a szurkolókat velünk szemben… Kelet-Magyarország előnyét egyébként nem csak a területi különbségek adják. Pest megye önmagában billenti a mérleg nyelvét Kelet-Magyarország felé. Éppen ezért elkeserítő, hogy nem tudjuk hosszú évek óta teltházakkal amortizálni a stadiont, hiszen a szurkolók közel fele 100 km, de inkább 30-40 km közelségben lakik a fővárostól, egyszóval a távolság önmagában nem lehetne indok a távolmaradásra. Sok minden más igen, de ez nem… Ezért is örömteli, hogy két távolabbi megyéből is (Győr-Moson-Sopron és BAZ) szép számmal (4-5%) kerülnek ki még Fradi drukkerek.
Nemek kerületenkénti eloszlása
Amint az látható a grafikonon is, vannak “férfiasabb” és “nőiesebb” kerületek is. Lássuk ezeket nemekre lebontva!
Önmagában is érdekesnek nevezhető ez a szempont, hogy melyik a “legférfiasabb” kerület Budapesten. Az eredmény alapján az I. és a XX. kerület. Ám ha ezt összevetjük a szurkolók általános eloszlásával, akkor azt láthatjuk, hogy ez a két kerület az egyik legkevesebb Fradi szurkolóval rendelkező kerület. Na de ezek a drukkerek viszont mind férfiak! A XVII. kerületben is túltengnek a hormonok, a többi kerület – négy kivételével – viszont tartja a 90%-os átlag értéket.
Érdekes, hogy a legnőiesebb kerületet tekintve is van egy izgalmas párhuzam a szurkolók általános eloszlásával kapcsolatban. Az V. kerület sem a Fradi szurkolók számáról híres, de akik ott vannak, azoknak a harmada a gyengébb nemet képviselik. Még izgalmasabb, hogy a IV. kerület – ami szép számot produkált az általános eloszlás során – is gazdag női szurkolókban. Az újpesti drukkerek közül minden 5. nőnemű! Bátor hölgyekről beszélhetünk, ez nem kétséges.
Nemek megyénkénti eloszlása
Amint az látható a grafikonon is, a megyék esetében jóval kisebb eltérések vannak a “férfiasabb” és “nőiesebb” megyéket illetően. Budapesten 30%-os különbségek is voltak, országosan ez a szám max 14-15%. Lássuk ezeket is nemekre lebontva!
Természetesen a kisebb eltéréseket is lehet aszerint ábrázolni, hogy melyik a legférfiasabb megye. így született meg az eredmény, hogy a Kecskemét központú Bács Kiskun megyénél nincs férfiasabb megye kerek egy országban! De Fejér és BAZ megyét sem kell félteni. Jelentős logikát nem tudtam felfedezni a nők-férfiak országos eloszlásának okát tekintve. Az látható leginkább, hogy Kelet-Magyarországon több férfi drukker van és a nyugaton jelentősebb a női szurkolói létszám. Főleg Veszprém megyére lehetnek büszkék a hölgyek, hiszen onnan szép számmal érkeznek meccsre.
Említettük az általános eloszlásnál, hogy Csongrád és Baranya az utolsók között vannak a szurkolói számot tekintve. Nőket tekintve országosan hasonló szerepet töltenek be az eredmény szerint, mint Budapesten Újpest vagy az V. kerület. Kevés drukker van ezekben a kerületekben/megyékben, de az átlag megoszláshoz képest többen vannak a nők. (9-10 % helyett 12-14%). Ide sorolható még Nógrád esete is, hiszen ott van a legkevesebb zöldvérű drukker az országban, de közöttük is nagyobb eséllyel találunk nőket, mint mondjuk Békésben.
Korcsoportok kerületenkénti eloszlása
Ezek a grafikonok önmagukért beszélnek. Mely korosztály melyik kerületben él legnagyobb vagy legkisebb számban. Kerületenként lehet böngészni az eredményeket.
Korcsoportok megyénkénti eloszlása
Ezek a grafikonok is önmagukért beszélnek. Mely korosztály melyik megyében él legnagyobb vagy legkisebb számban. Megyénként lehet böngészni az eredményeket.
Átlagéletkorok
Az előző kördiagramoknál érdekesebb és informatívabb lehet az átlag életkorokat figyelembe vevő térképek.
Ezek már feldolgozhatóbb eredmények. 24 és 34 év között mozog a budapesti életkorok átlaga. Az országos ennél kicsit magasabb, 26-34 évig terjed. Nagyon érdekes azonban, hogy az országos eredményeket tekintve Budapest a legfiatalabb alig 27 éves átlaggal. Nyugat-Magyarország jóval fiatalabb a keletinél, főként ÉNY-Magyarországnak köszönhetően. DK-Magyarország a legidősebb átlagban.
Budapest pont ellentétesen osztható fel. A nyugati, budai oldal az idősebb, a pesti területek a fiatalabbak. A XII. és a II. kerület (Hegyvidék, Rózsadomb, stb..) a legmagasabb átlagéletkorral rendelkező kerületek, a belváros hozza a 30-as átlagot és Pest széle felé haladva fiatalodik a korosztály.
Fradisták a bolygón…
Több, mint 10%-a a Fradistáknak bizony nem az anyaországban él… Legnagyobb részben Felvidékről kerültek ki ilyen társaink (3,39%), Kárpátalja (Ukrajna – utólag is elnézést kérek, hogy a kérdőívben Ukrajnaként volt feltüntetve) is szép számmal (2,10%) rendelkezik zöld-fehér szimpatizánsokkal és Erdély is szorosan ott van még az 1% fölöttiek között. A máshol Európában kategória majd 100%-ban a Brit szigeteket takarja, főként Angliát és írországot. De van Új-Zélandon, Kanadában, sőt Ázsiában is szurkolónk.
————————————————————-
Összességében kiderül a felmérésből, hogy, idősek-fiatalok, ifjak és középkorúak egyaránt vannak a szurkolók között. Egészséges korfát alkotunk mi zöldek és a nőket sem hagyjuk ki, sőt. A fiatalabb korosztály nagy részét jelentik a hölgyek az átlagos arányhoz képest. Országosan és a fővárost tekintve is mindenhol képviseltetjük magunkat és sokkal kevesebb az olyan megye/kerület, ahol nagyon kevesen vagyunk ahhoz képest, mint ahol jelentős létszámban vagyunk mi, Fradisták.
Bolygónk minden földrészén találkozhatunk testvérünkkel – a felmérés szerint Afrikában nem, de egészen biztos van ott is legalább egy fradista – Ázsiától Amerikáig, Óceániától Európáig.
Egy szóval kiderült az, amit eddig is tudtunk: mi mindenhol ott vagyunk!
És talán még sok más érdekesség is.
Köszönöm ezúttal is minden szurkolónak, aki segített, hogy megszülethessen ez a társadalomkutatás és megtudjunk sok információt a Fradizmus elterjedtségéről.
Remek kutatás, mindiig meg tudtok lepni valami briliáns munkával. Gratulálok és szívből köaszönööm.
Egy a VIII.-kerületi FRADSTÁK közül. Laci
Tényleg jó kis anyag lett, bár ha jól értem, akkor önkitöltéses kérdőívről van szó, amit innen a honlapról lehetett letölteni? Mert akkor semmiképpen sem a Fradistákról tudtunk meg ezt azt, hanem a honlaplátogatókról. Ha több helyen volt kitéve, akkor meg azon helyek látogatóiról kaptunk, tényleg nem reprezentatív képet, akik az adott helyeket látogatják. Ha mindez csak a neten zajlott, akkor durván nevezhetjük a netes fradisták szociográfiájának az anyagot. Grat!
Nagyszerű, érdekes és tanulságos anyag. Ahhoz, hogy igazából véleményt formálhassak, néhányszor még át kell tanulmányozni. Gratulálok Lucky!
Annak örülök, hogy az “én” XI. kerületem ilyen szépen szerepelt. Ennek történelmi okai is vannak, ám annak boncolgatására nem elég egy hozzászólás…
Azzal egyetértek, hogy az én 70 körüli (feletti) korosztályomból sokkal kevesebben neteznek, mint mondjuk az akár csak 10 évvel fiatalabbak.
Szerény becslésem szerint ha van élet a földön kívül,az ufonauták 10-12%-a Fradistának vallaná magát.A cikk mindenesetre nagyon érdekes,köszönet érte!