Szt. István kupa
Az Elektromos Művek már 1940-ben bevezette Latorca utcai pályáján a villanyvilágítást, és a nyári szünetre villanyfényes mérkőzéssorozatot írt ki a Szent István Kupáért.
Az első évben hat csapat indult érte, a Ferencváros — nemzetközi kötelezettségei miatt – nem nevezett.
A Szent István Kupát mindig augusztusban játszották, este 1/4 9-kor kezdték.
A belépők egyben sorsjegyül is szolgáltak. Értékes háztartási villanykészülékeket, látcsöveket, kerékpárokat stb. sorsoltak ki.
A csapatok márványalapra helyezett ezüst serlegért játszottak.
Az első kiírásban, 1940-ben a Törekvés győzött és végleg elnyerte ezt a kupát. 1941-től már csak az a csapat nyerhette el végleg a díjat, amelyik háromszor egymás után első lett. Az új serleget (60 cm magas volt, különféle díszítésekkel) Szendy Károly polgármester ajánlotta fel.
A nagy érdeklődést mutatja, hogy 1941 augusztusában már nyolc csapat nevezett, köztük a Ferencváros is.
A Latorca utcai pályán a Szt. István Kupáért kieséses alapon játszottak a csapatok. A Ferencváros először játszott Magyarországon villanyfényes mérkőzést!
A nyitó mérkőzésre (Ferencváros—Nagyváradi AC 3:2) Nagyváradról különvonat érkezett.
Az első gólt Gyetvai szerezte, így az ő nevéhez fűződik a Fradi első hazai „villanyfényes” gólja.
A Ferencváros kétszer nyerte meg a kupát.
1941/42: Döntő, Ferencváros – Elektromos 2:1
1942/43: Döntő, Ferencváros – Szolnok 3:1
1943/44: Döntő, Újpest – Ferencváros 2:1
(Nagy Béla írásainak felhasználásával)
Elnézést, csak pontosítsunk, mert a cikk végén a dátumok egy évvel tolódtak! ’44-ben már a Szt. László kupáért játszottunk, játszottak a csapatok … és talán felesleges 41/42, 42/43-at stb. írni, mert nem az egész bajnoki idényre terjedő sorozatról volt szó, 1-2 hét alatt lement …
Tehát helyesen: 1941: Döntő: Ferencváros -- Elektromos 2:1, 1942: Döntő: Ferencváros -- Szolnok 3:1, 1943: Döntő: Újpest -- Ferencváros 2:1 (brrrr…)
nem kötözködés, jó szándék, hogy nagyszerű munkátok még tökéletesebb legyen … látjátok, milyen figyelmesen olvaslak benneteket? 🙂
Mivel a bajnoki idényekhez kapcsolódtak ezek a sorozatok, ezért mi is így használjuk. Egyébként a Magyar Kupában is ugyanez a vegyes helyzet található meg.
http://www.tempofradi.hu/szt-laszlo-kupa