Zöld-fehér forgácsok: „Rongylábú” világklasszis
Ha emlékezetem nem csal, Czibor Zoltánt az újpesti pályán, valami kupameccsen láttam először a Fradiban. Alaposan elkalapálták a zöld-fehéreket. Sopánkodva ültünk visszafelé a villamoson, mit akarnak ezekkel a tehetségtelen ifjoncokkal, ennek csak rossz vége lehet. A balszélső Komáromból érkezett. Czibor III-ként szerepelt az összeállításban.
Szóval csüggedezve üldögéltünk a Nyugati pályaudvar felé döcögő járművön. Csak Csanádi Árpád és öccse, Ferenc csevegtek jókedvűen a társaságukban lévő feltűnően csinos hölgyekkel. Az idősebbik fiú, Árpád, gyakran játszott a „nagy” Fradiban, rendszerint középhátvédet (centerhalf volt a becsületes neve), vagy jobbfedezetet, ahogy a szükség kívánta. Úriember volt a pályán, az maradt az életben is, szép karriert futott be sportvezetőként. Méltatlanul hamar hunyt el, síremléke a Farkasréti temetőben látható. Ferenc, az öccse, a tartalékcsapatban játszott, tornatanárom volt a Rákóczi gimnáziumban, és derűs elnézéssel szemlélte ügyetlenkedéseimet.
Czibor, akivel a remek edző, Lyka Antal (ősfradista volt: a legendás Lyka, Bukovi, Obitz, majd Lázár fedezetsor tagja) meg akarta oldani Gyetvai utódlását, nem hirtelen érő játékos volt, akárcsak a frissen érkezett másik szélső, a Huttlerből igazolt Budai II sem. (A jobbszélső posztján megfordult például a fürge Deák II is, aki sehogy sem találta a helyét a csatársorban.) Lyka Totó edzéseire is ki- kimentünk, ha nem volt sok házi feladatunk. Budai rohant, s hogy, hogy nem, pontosan eléje szállt a labda. Beadta, s már ott volt „Sanyika”, a csodás fejesgólok nagymestere.
A másik szárnyat Mészáros és Czibor alkotta. A balösszekötő kivételesen okos játékos volt, némiképp vissza is fogta a szertelen Czibort, aki kezdetben saját szórakoztatására is fantasztikus cselekkel kergette őrületbe az ellenfél jobbhátvédjét. Látszott, hogy kivételes tehetség, de kellett higgadnia, hogy megfeleljen a várakozásoknak. A bajnokcsapatban még nem ő volt a főszereplő, hanem az idősebbek és az ifjú Kocsis, a következő évben azonban, amikor a Fradi második lett, már „kivirágzott”. Volt a Fradinak egy csodálatos sorozata, laposra verték a Vasast, földbe döngölték az Újpestet, pedig lilában ott tündökölt a páratlan technikájú Nagymarosi és az egyik legnagyobb magyar csatár, Szusza Ferenc. Ezen a meccsen Czibor a gólvonalig cselezte magát, s a vonalon leállította a labdát. A közönség őrjöngött: „Rúgd be!, „Rúgd be”! Czibor várt. Kis híján szívszélhűdést kaptunk. Már-már odaért az egyik újpesti hátvéd, talán Balogh II, ekkor Czibor végtelenül unott mozdulattal végre átgurította a labdát a gólvonalon. Épphogy a hálóig vánszorgott.
Amikor elkövetkezett a hét szűk esztendő, és szétverték a Fradit, Czibor még maradt rövid ideig, aztán Csepelre került. Hogy miért kellett ez a kitérő a Honvéd előtt, rejtély. Említettem, hogy elképesztő cseleivel megbolondította a hátvédeket. A Csepel éppen a Bukovi Márton által vezényelt kék-fehérek ellen játszott. Bukovi az egyik legnagyobb edző volt, ragyogó csapatot fogott össze Börzseivel, Lantossal, Kovács Imrével, Zakariással a Sándor-Hidegkuti-Palotás hármassal. Lőtték is a gólokat a Csepelnek, a közönséget azonban Czibor ejtette ámulatba, aki bohócot csinált a nehezen forduló Kovács II-ből, akkor hagyta faképnél, amikor akarta.
Aztán ő is a Honvédba került Puskás mellé, Európa legjobb csatársorába, a világklasszisok közé, s az lett maga is. A fradisták sosem nehezteltek az „elvezényelt” játékosokra, sosem szidta senki Budait, Kocsist vagy Czibort, s a csodakapusként induló Henni Gézát is inkább sajnáltuk a lukas újpesti védelem mögött, amely Szűcs Sándor „eltűnése” után (senki sem tudta, hogy kivégezték) igazi átjáróház volt. (Az ugyancsak a Dózsába kényszerült Deák már nem volt a régi.) Vörösre tapsoltuk a tenyerünket Kocsis hátrahúzó, ollózós góljai és Czibor szélvészgyos lerohanásait követően. (Puskás nagyságát senki sem vitatta, nem volt annyira népszerű, mint Kocsis vagy Czibor, akit a cselei miatt neveztek el „Rongylábúnak”.)
A nagyválogatott akkor élte fénykorát. Grosics a világ egyik legjobb kapusa volt, középen Lóránttal nem volt kifizetődő kukoricázni, Bozsik zseniális, Zakariás teljesen megbízható játékosnak minősült, a csatársor pedig feltartóztathatatlanul ontotta a gólokat Puskás vezényletével.
így jött el az 1954-es világbajnokság. A magyar válogatottat toronymagas esélyesként emlegették itthon is, külföldön is. Akár előre is odaadhatnák az aranyérmeket – gondoltuk. A benevezett játékosok között akadt egy furcsaság: Sándor helyett, aki messze a jobbszélsők királya volt, Sebes Gusztáv nem rajongott érte, a csepeli Tóth II került a keretbe. Jó játékos volt. Sándor azonban klasszis. Később, épp a legrosszabbkor kiderült, hogy „Csikar” mellőzése végzetes hiba lett.
A német Liebrich kegyetlenül legázolta Puskást. Száguldó őrnagyból sántikáló őrnagy lett, ám a válogatott nélküle is csodálatos hősiességgel Uruguayt és Brazíliát is legyőzve bejutott a döntőbe, s hogy teljes legyen az örömünk, Puskás ugyancsak játékra jelentkezett. Az összeállításnak azonban megint akadt furcsasága. Tóth II megsérült, helyére Czibort a jobbszélre jelölte Sebes, a balszélső pedig az újpesti Tóth Mihály lett, akiről az a pletyka járta, hogy a szövetségi kapitány veje. A világbajnokság kudarca utáni tüntetésen ezért is harsogott ez a versike: „Sógor koma retyerutya – odalett az aranykupa!”
Baráti társaságban hallgattuk Szepesit. A két gyors gól után vele együtt az égben éreztük magunkat, a lefújás után pedig vele egyetemben hullattuk keserű könnyeinket. Második Mohácsként éltük meg a vereséget. Egyébként máig sem értem, miért kellett megbontani a Puskás-Czibor balszárnyat. Mennyivel különb lett volna a válogatott Sándorral a jobbszélen, s Puskással-Cziborral a bal oldalon.
Következett a szokásos magyar végkifejlet, a bűnbakkeresés. Zakariás a válogatott közelségéből is eltűnt, Czibor helyén pedig Fenyvesi játszott. Fenyvesit, a későbbi doktort, nagyon szerettem, igazi fradistaként száguldozott Rákosi oldalán, de Czibor – ő világklasszis volt, s így gondolták ezt a Sebest váltó Bukoviék is, amikor rehabilitálták, s az 56-os sikersorozat egyik kulcsfigurájává avatták.
A forradalom után ő sem tért haza. Kocsissal Barcelonában telepedtek le, s a „magyar csatársor” (Kubala-Kocsis-Czibor) közszeretetnek örvendő tagjaként aratott sikereket. Ezekről persze itthon alig lehetett bármit is hallani, a többiekkel egyetemben a „hazaárulók” feliratú dobozba kerültek.
Teljesebbnek éreztem a Fradihoz fűződő emlékeimet, amikor hazatért. Könyvet írtak róla, bár én sosem egy könyv hőseként, hanem minden idők legjobb magyar balszélsőjeként idézem alakját ördöngős cseleit és góljait.
Rónay László
Ragyogó írás egy méltatlanul feledésbe merülő zseniről … aki legalább akkora klasszis volt -szerintem-, mint az Öcsi, és persze kocka is, de miután ők ’56 után is az “ellenzéki” csapatban játszottak -amely végül nem nyerte meg a BEK-et-, ellentétben az Őrnaggyal, aki a világ valaha volt tán legnagyobb klubcsapatában brillírozott 35 évesen is, így nyilván, hogy Öcsi neve tovább fennmarad … Sokszor leírtam már: nem vonva kétségbe Puskás zsenialitását, sok, már akkoriban meccsre járó ismerősöm, rokonom tette le a nagyesküt, hogy a Kocka legalább akkora zseni volt, mint az Öcsi … a “Bolond” meg csak egy hajszállal maradt le mögöttük … Ki a nagyobb. Xavi vagy Iniesta vagy Messi? Melyik mennyire vinné a másik nélkül? Jó, tudom, ez is sántít, mert abban a válogatottban Bozsik volt a Xavi (és az Iniesta) … Mindegy, ’54-ben volt egy kolosszális képességű balszélsőnk, és ha nem emigrált volna, akkor ott lett volna helyette/mögötte Nyers Pista, a korabeli bajnok Inter tán legnagyobb sztárja … aki balszélső létére lett olasz gólkirály … Sokszor lejátszottam a gondolattal, hogy ha az akkori magyar “disszidens” válogatott is elindul a VB-n, nagy valószínűséggel 8 közé jut, bármely csoportból … Kubala, Nyers, Mike … és persze a magyar “B” válogatottnak is helye lett volna a világ legjobb 8 együttese között! Pl.: Gulyás (Henni) -- Rudas Börzsei (Mátrai) Dalnoki (Takács Gy.) -- Kovács I. Szojka (Kotász) -- Sándor Csordás Szusza Szilágyi . Fenyvesi … például …
1948. július-augusztusában a Centenáris kupában vettünk részt, a vezetők számára az új játékosok kipróbálása volt a fontos, az eredmény másodlagos.
Július 25-én egy csúnya 2:8-as vereséget szenvedtünk a Vasastól a következő összeállításban: Henni I – Csiszár I., Kispéter, Ónody I – Kéri, Hernádi – Budai, Villányi, Deák I, Szabó I F., Czibor. G: Deák, Szabó.
Augusztus 25-én az MTK-tól kaptunk ki 3:5-re. Henni I – Rudas, Kispéter, Szabó I F. – Csanádi I, Kéri – Budai, Kocsis S, Deák I, Mészáros J., Czibor. G: Deák 2, Kéri.
Ez a két mérkőzés jöhet szóba. A Centenáris Kupa többi három mérkőzését ugyanis megnyertük.
Czibor volt az „öntörvényű zseni”, aki azért ment Csepelre, hogy hátha „Vasasként” megússza a Honvédot. Nem úszta meg. Emlékszem arra is, hogy 1956 júniusában kölcsönjátékosként hogyan fickándozott csatársorunk bal oldalán az RC Lens ellen 7:-1-re megnyert meccsen.
Csanádi II edzőként (a „semmiből előszedve”) tett le valamit a hetvenes évek elején az asztalra, mert az akkoriban »leamortizálódott« csapattal nagyon szép nemzetközi eredményeket ért el.
Nagyszerű írás, köszönöm. Bár a köztudatban nem mind Fradista ismert, de mint az aranycapat tagja örökre beírta nevét a magyar foci történelmében.